Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, kupując drukarkę atramentową?

2023-08-04
Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, kupując drukarkę atramentową?

Nie wiesz, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie drukarki atramentowej? Chcesz, aby urządzenie spełniało wszystkie Twoje oczekiwania? Zastanawiasz się, jaką drukarkę warto kupić? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki atramentowej! Poznaj wszystkie niezbędne parametry, które warto sprawdzić przed dokonaniem zakupu! Podpowiadamy jak wybrać sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki atramentowej?


Wybór odpowiedniej drukarki atramentowej zależy od preferencji użytkowników, przez których urządzenie będzie wykorzystywane. Należy zwrócić uwagę, na najistotniejsze parametry drukarki, które odpowiadają za wysoką jakość druku oraz pozwalają na wygodne korzystanie z urządzenia. Zobacz, najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę! Sprawdź, jaki format, rozdzielczość oraz szybkość druku wybrać. Poznaj koszty eksploatacji oraz funkcje, które mogą ułatwić Ci codzienną pracę i wydruk dokumentów!

Format wydruku


Format wydruku określa, jakiego rozmiaru arkusze papieru mogą być drukowane w danym modelu urządzenia. Na rynku istnieją drukarki atramentowe, które umożliwiają wydruk tylko kartek formatu A4, jednak dostępne są również takie, które obsługują format A, B oraz format kopertowy C.

Rozdzielczość


Kolejnym kluczowym parametrem jest rozdzielczość, w jakiej drukuje urządzenie. Rozdzielczość podawana jest w dpi. Jeśli kupujesz drukarkę jedynie do wydruku dokumentów, to wystarczy Ci niska rozdzielczość 600 x 600 dpi. Jednak jeśli chcesz wykorzystać drukarkę do drukowania zdjęć czy grafik, to kup urządzenie drukujące z rozdzielczością 2400 x 600 dpi lub 4800 x 1200 dpi.

Zastosowane funkcje


Drukarki atramentowe mogą być wykorzystywane nie tylko do wydruku, ale także mogą posiadać kilka dodatkowych funkcji. Możesz kupić drukarkę, która będzie posiadać funkcje:

  • ksero,
  • skanu,
  • faksu.

Kiedy jednak nie potrzebujesz tego typu udogodnień, na rynku istnieje wiele urządzeń jedynie z funkcją druku, które są znacznie tańsze niż urządzenia wielofunkcyjne.

Rodzaj i dostępność tuszów


Ważnym aspektem podczas wyboru drukarki jest rodzaj i dostępność tuszy. Wysokiej jakości tusze pozwalają Ci na wydruk większej ilości stron. W warunkach domowych popularny jest druk monochromatyczny, który umożliwia wydruk czarno biały, jest to bardzo ekonomiczna opcja wydruku. Drukarki kolorowe wymagają większych wkładów finansowych na materiały eksploatacyjne. Jeśli jednak chcesz posiadać drukarkę, która wykonuje wydruk w kolorze, ale obawiasz się o wysokie koszty, to warto sprawdzić, czy drukarka posiada wysokiej jakości zamienniki tuszy.

Szybkość druku


To, z jaką prędkością drukuje drukarka, podane jest jako ilość wydrukowanych stron na minutę. Kupując drukarkę do biura, gdzie możliwy jest wydruk większej ilości stron, lepiej wybrać urządzenie, które jest szybkie i nie spowoduje zastojów w pracy. Jeśli jednak potrzebujesz drukarki do domu, gdzie drukujesz tylko kilka dokumentów, to szybkość nie jest aż tak istotna.

Moduł Wi-Fi


Przydatną funkcją w drukarce jest moduł Wi-Fi, który umożliwia bezprzewodowe drukowanie i brak konieczności korzystania z kabla USB. Wystarczy podłączyć drukarkę do sieci, z której korzystają urządzenia przenośne i komputery.

Bluetooth


Funkcja Bluetooth jest równie przydatna, jak funkcja Wi-Fi – również pozwala na rezygnację z kabla USB. Wystarczy sparować drukarkę z urządzeniem przenośnym lub komputerem, aby możliwy był wydruk dokumentów.

Marka drukarki


Na rynku są dostępne drukarki wielu marek, jednak najlepiej kierować się opinią konsumentów oraz funkcjami, które będą dostosowane do potrzeb użytkownika. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości sprzęcie, który posłuży Ci wiele lat, to wybierz drukarkę znanej marki takiej jak HP, Canon, Brother, Samsung czy Epson.

Koszt eksploatacji drukarki


Ostatnim parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia, są koszty związane z eksploatacją drukarki. Możesz spotkać się z drukarkami atramentowymi w bardzo korzystnej cenie, jednak uważaj, ponieważ atrakcyjna cena drukarki, często wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Stąd przed dokonaniem zakupu dowiedz się, ile kosztują tusze oraz części zamienne elementów, które ulegają zużyciu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel