Papier kredowy a fotograficzny - czym się różni

2024-01-19
Papier kredowy a fotograficzny - czym się różni

Zwykły papier, który możemy kupić w ryzach sprawdza się do drukowania prostych dokumentów, ale czasem potrzebujemy czegoś więcej. Wtedy możemy sięgnąć po specjalistyczne papiery, takie jak papier kredowy lub fotograficzny. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się te poszczególne rodzaje i do jakich zastosowań najlepiej się nadają.

Papier kredowy


Papier kredowy charakteryzuje się jasno kremową barwą i matową lub błyszczącą powierzchnią. Ważną cechą, która decyduje o jego zastosowaniu jest ograniczona wsiąkliwość, która zwiększa jego odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Papier kredowy wytwarza się się poprzez powlekanie warstwą pigmentu mineralnego, zazwyczaj składającego się z siarczanów baru i kaolinu, zmieszanego z klejem.
Gładką, śliską teksturę, która jest zarówno estetyczna jak i miła w dotyku uzyskuje się w procesie wielokrotnego filcowania.

Ze względu na swoją wytrzymałość i walory estetyczne, papier kredowy znajduje zastosowanie zarówno w reklamie, przy produkcji ulotek, plakatów, folderów czy katalogów, jak i np. przy tworzeniu książek fotograficznych dla prywatnych klientów.

Papier kredowy jest popularnym wyborem , ponieważ pozwala na uzyskanie trwałych odbitek o wysokiej ostrości i żywych barwach. Trzeba jednak pamiętać, że druk na tym rodzaju papieru musi być wykonany specjalną metodą, aby nie rozmył się na śliskiej powierzchni. Po papierze kredowym nie da się też pisać.

Papier fotograficzny


Papier fotograficzny, jak nazwa wskazuje, jest przeznaczony do profesjonalnego wydruku zdjęć. Występuje w różnych wariantach wykończenia, od matowego poprzez błyszczący, perłowy czy satynowy. Daje więc duże możliwości wyboru oczekiwanego efektu. Charakteryzuje się wysoką gramaturą, większą niż np. papieru kredowego, i światłoczułością - wydruki na papierze fotograficznym są wykonywane przez naświetlanie.

Zdjęcia wydrukowane na papierze fotograficznym mają doskonale odwzorowane barwy, głębię kolorów i przejścia tonalne. Na wydruku będzie widoczny każdy najmniejszy szczegół. Tak wysoka jakość wydruku może jednak zadziałać na naszą niekorzyść. Papier fotograficzny w pełni odda piękno profesjonalnych ujęć, ale odsłoni też niedociągnięcia i wady amatorskich zdjęć. Warto sięgnąć po niego, jeśli chcemy uwiecznić ważne wydarzenia, np. chrzciny, Pierwszą Komunię czy ślub, w formie albumu lub fotoksiążki i zatrudniliśmy profesjonalnego fotografa, lub jeśli sami dysponujemy zaawansowanym sprzętem i umiejętnościami w dziedzinie fotografii.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel