Pierwsza drukarka - historia drukarki i druku
1. Pierwsza drukarka - historia drukarki i druku
2. Druk – od kiedy istnieje?
3. Historia drukarki
4. Drukarki atramentowe
5. Historia powstania drukarki laserowej
Pierwsza drukarka - historia drukarki i druku
Choć dziś praktycznie w każdym domu i w każdej firmie można znaleźć drukarkę, to jednak prawdopodobnie nikt głębiej nie zastanawia się, skąd w ogóle wzięły się te urządzenia. Ich historia sięga naprawdę zamierzchłych czasów i można by się o tym rozpisać. Jednak skupimy się na najważniejszych faktach związanych z drukiem i drukarkami. Jak to więc stało się, że mamy dziś drukarki? Dowiesz się z poniższego materiału.
Druk – od kiedy istnieje?
Zakłada się, że druk, a więc nanoszenie tekstu na papier, sięga początku VII wieku i narodził się w Chinach. W obszarze europejskim pierwsze momenty druku wiąże się z Johannesem Gutenbergiem, który wynalazł ruchomą czcionkę odlewaną z metalu. W 1455 roku wydał Biblię Gutenberga, nazywaną najsłynniejszą księgą ludzkości. Stanowi pierwszą książkę wydrukowaną na Starym Kontynencie.
Na początku XX wieku druk metalową, ruchomą czcionką, zastąpiono drukiem offsetowym, który wykorzystywany jest do dziś np. podczas wydawania gazet, kalendarzy, książek i itp. w wysokich nakładach. Dziś najczęściej wykorzystuje się metodę laserową i atramentową.
Historia drukarki
Pierwsza drukarka powstała w 1902 roku przy okazji tworzenia drukującego telegrafu przez Franka Pearna i Charlesa L. Kruma. Inaczej urządzenie to nazywało się dalekopisem. Następnie zastąpiono go drukarką rozetkową, czyli sprzętem z ułożoną koliście czcionką na głowicy. Uderzając w taśmę barwiącą, przenosiła ślad na papier.
W kolejnych latach coraz częściej wykorzystywano komputery, co wymusiło na rynku drukarek, stworzenie urządzenia, które będzie w stanie drukować cały wiersz. Tak powstały szybkie drukarki wierszowe.
W latach 40. I 50. XX wieku budowano pierwsze komputery i właśnie wtedy wykorzystywano elektryczne maszyny do pisania oraz dalekopisy. Pierwsza drukarka z prawdziwego zdarzenia powstała w 1959 roku – IBM 1403 i należała do części systemu komputerowego IBM 1401. Była to pierwsza na świecie drukarka łańcuchowa, w której wykorzystano metalowe paski przesuwające się poziomo, inaczej nazwane łańcuchami. Na paskach znajdowały się znaki, cyfry i litery.
Mimo iż była to prawdziwa rewolucja, to jednak drukarki te nie potrafiły drukować grafiki. Do tego służyły drukarki igłowe wypuszczone na rynek w latach 60. i 70. XX wieku. Pierwsza drukarka igłowa mozaikowa została przedstawiona przez firmę DEC w 1970 roku – LA30.
W 1978 roku w sprzedaży pojawiła się drukarka igłowa Epson MX80 dedykowana dla komputerów osobistych.
Nawet dziś wciąż wykorzystuje się drukarki igłowe. Znalazły one swoje zastosowanie w drukowaniu paragonów, faktur itp.
Drukarki atramentowe
Drukarki wykorzystujące atrament wprowadzono do obiegu w 1977 roku przez firmę Siemens. Oznaczono ją symbolem PT 80i. Była to pierwsza drukarka czarno-biała. Kolorowy model drukarki atramentowej został wyprodukowany przez firmę HP – HP DeskJet 500C w 1991 roku.
Dziś szeroka grupa osób korzysta z drukarek laserowych i atramentowych. Obecnie wykorzystuje się łączność bezprzewodową, dzięki której można drukować wszelkie materiały na odległość. Oprócz tego sprzęty te drukują bardzo szybko i niezawodnie, co skutecznie przyczynia się do optymalizacji czasu pracy. W biegiem lat udoskonalano drukarki, tworząc modele dedykowane do druku 3D. Pierwsza taka drukarka powstała w 1992 roku, jednak najbardziej dynamicznym okresem rozwoju tej technologii był rok 2005.
Historia powstania drukarki laserowej
Ciekawi Cię jak powstał druk laserowy? Zastanawiasz się, dlaczego jest on częściej wybierany? Rozmyślasz, dlaczego jest lepszy od pozostałych metod wydruku? Chcesz poznać historię jego powstania? Zobacz, czym jest druk laserowy! Sprawdź, historię powstania druku laserowego!
Jak powstał druk laserowy? – Historia
Historia druku laserowego sięga lat 70, a jedna z pierwszych drukarek laserowych powstała już w 1971 roku, a jej twórcą był inżynier Gary Starkweather z firmy Xerox. Powstała w tym czasie drukarka, umożliwiła druk monochromatyczny, w tym dwustronny o rozdzielczości 300 dpi. Co ciekawe, urządzenie drukowało z prędkością 120 stron na minutę! Kserokopiarka firmy Xerox trafiła do sprzedaży jako Xerox 9700 już w 1977 roku.
Ponadto jej rozmiar był tak duży, że zajmował niemal całe pomieszczenie. Cena drukarki laserowej w tym czasie wynosiła około 5 000 dolarów. Warto dodać, że firma IBM wyprzedziła Xerox, ponieważ swoją pierwszą drukarkę laserową wypuścili do sprzedaży już w 1976 roku i była to drukarka IBM 3800. Później powstały drukarki peryferyjne, które mogli wykorzystywać wszyscy użytkownicy posiadający sprzęt komputerowy.
Pierwsza tego typu drukarka laserowa peryferyjna została wyprodukowana w 1984 roku jako Hewlett-Packard LaserJet. Technologia została podchwycona również przez inne firmy i w niedługim czasie powstały drukarki laserowe firmy Apple oraz Canon, które również cieszyły się dużą popularnością. Nadszedł czas na drukarki laserowe kolorowe, których początek datuje się na 1993 rok. Pierwsza laserowa drukarka w kolorze wyprodukowana została przez firmę QMS i był to model ColorScript Laser 1000.