Porady dotyczące zachowania jakości przy drukowaniu dużych formatów

2023-12-18
Porady dotyczące zachowania jakości przy drukowaniu dużych formatów

Chcesz zachować wysoką jakość drukowania na dużych formatach? Zastanawiasz się jak wykonać wydruk na duży papierze, aby z jednej strony zachować jakość, a przy tym zminimalizować eksploatację materiałów drukarskich, jak i samego urządzenia? Zobacz najważniejsze porady, dzięki którym zachowasz wysoką jakość wydruku przy dużych formatach!

Co zrobić, aby zachować wysokiej jakości wydruk na dużym formacie?


Aby zachować najwyższą jakość w trakcie wydruku wielkoformatowego, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, które należy ustawić, jeszcze przed procesem drukowania. Poniżej prezentujemy, na co zwrócić uwagę wykonując wydruk na dużym formacie, tak aby zachować wysoką jakość! Sprawdźmy!

Dopasuj gramaturę papieru!


Jeszcze przed przystąpieniem do drukowania na papierze dużego formatu zwróć uwagę na gramaturę papieru. Im większa gramatura papieru tym plakat, broszura czy grafika zachowają trwałą i wysoką jakość na dłużej. Najlepiej zdecydować się na papier o gramaturze od 100 do 120 g/m2.

Jaka rozdzielczość wydruku na dużym formacie?


Aby wydrukować plik na dużym formacie a przy tym zachować jakość warto dopasować odpowiednią rozdzielczość. Przyjmuje się, że wielkoformatowe wydruki należy wykonywać przy zachowaniu od 250 do 300 DPI. Z kolei drukując plik graficzny na plakacie lub bilbordzie, zaleca się ustawienie rozdzielczości 150 DPI.

Zwróć uwagę na czcionkę!


W trakcie druku wielkoformatowego warto zwrócić uwagę na czcionkę, jakiej użyto w pliku graficznym. Aby zachować wysokiej jakości zadruk na powierzchni papieru, urządzenie drukujące musi obsługiwać czcionkę, której użyto w pliku. W innym przypadku może dojść do niepoprawnego wydruku pliku PDF. W związku z tym w przypadku drukowania na dużym formacie wybierz klasyczną czcionkę lub przekształć ją na krzywe, używając w tym celu programu graficznego, np. Photoshopa.

CMYK czy RGB – jaką przestrzeń barw wybrać?


W trakcie przygotowywania projektu do druku na dużym formacie nie zapomnij o zapisie w wybranej przestrzeni barw! Do wyboru masz RGB lub CMYK. Wybór zależny jest od drukarki, z której użyciem planujesz wydrukować plik na dużym arkuszu papieru. Jeśli zlecasz wydruk wielkoformatowy do zewnętrznej drukarni, wtedy dopytaj się jaką przestrzeń barw zalecają. Z kolei, gdy wykonujesz wydruk na własnej drukarce, wtedy kolory RGB stosuje się w druku pigmentowym fotografii. Tymczasem kolory CMYK zalecane są w druku offsetowym, lateksowym, jak również cyfrowym laserowym.

Marginesy i spady też są ważne!


Bardzo istotnym elementem w trakcie wydruku dużych formatów jest prawidłowe przygotowanie marginesów oraz spadów. Umożliwiają one wydrukowanie pliku tak, aby był on identyczny, jak ten znajdujący się w pliku graficznym na ekranie komputera. Warto dodać, że eliminują one ryzyko powstania nieestetycznych białych obramowań na dokumencie docelowym. Przyjmuje się, że spady powinny wynosić przynajmniej 3 mm na każdym boku. Z kolei marginesy to około 5 mm z każdej strony. Miej na uwadze, że spady umożliwiają równe cięcie arkusza papieru – jeśli takowe jest planowane.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel