Prawa autorskie podczas kserowania

2024-06-21
Prawa autorskie podczas kserowania

Kserowanie to jedna z najczęściej wykorzystywanych form zdobywania potrzebnej wiedzy z książek, notatek czy czasopism. Proces ten wykorzystuje się najczęściej w szkołach oraz na uczelniach. Zastanawiasz się, jak wygląda kwestia praw autorskich w przypadku kserowania danego dzieła literackiego, który to najczęściej jest książka naukowa? Przeczytaj poniższy poradnik, w którym wyjaśniamy, czym są prawa autorskie, w jaki sposób kserować, aby ich nie złamać!

Czym są prawa autorskie?


Każde dzieło literackie, takie jak m.in. książka, czasopismo, artykuł naukowy, jak również wpis na stronie internetowej chronione są ustawą o prawach autorskich. Każda treść ma swojego twórcę, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do treści. Tym samym osoba, która jest twórcą dzieła lub posiada własność do działa, może legalnie je rozporządzać, np. odsprzedawać pojedyncze egzemplarze książki. Jednak nie mogą tego robić osoby, które nie mają prawa do danego utworu, np. kopiować, po czym odsprzedawać książkę, której nie są autorem lub nie posiadają do niej praw autorskich.

Prawa autorskie podczas kserowania


Zgodnie z artykułem 23 prawa autorskiego można kserować książki i wykonywać kopię danych dzieł tylko i wyłącznie do użytku osobistego lub w niedużym gronie znajomych. Warto dodać, że kserowanie, jak i skanowanie książki zalicza się do tzw. dozwolonego użytku osobistego. Tym samym student lub uczeń może skserować na papier np. daną książkę tylko na własny użytek. Warto również dodać, że prawo nie nakłada limitu kserowania. Innymi słowy, osoba może legalnie skserować książkę wybraną ilość razy w zakresie własnego użytku osobistego.

Kiedy dochodzi do łamania praw autorskich, wykonując ksero?


Do złamania prawa dochodzi w przypadku, gdy osoba kserująca lub skanująca dane dzieło ma na celu jego odpłatne rozpowszechnianie, np. sprzedaż skserowanej książki. W takiej sytuacji dochodzi do złamania praw autorskich do utworu. Takie źródło zarobku z czerpania dobra z cudzego dzieła stanowi zgodnie z prawem przestępstwo. Warto również wspomnieć, że do złamania praw autorskich dochodzi również w przypadku odpłatnego rozpowszechnienia notatek studenta w postaci ksero! Reasumując, korzystać z cudzego dzieła można jedynie na użytek własny, z kolei odpłatne udostępnianie książek w postaci ksero jest działaniem nielegalnym.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel