Rodzaje papierów do drukarek - jaki papier do drukarki wybrać?
Nie wiesz, jaki papier będzie odpowiedni do Twojej drukarki? Szukasz papieru, który będzie dostosowany do odpowiednich dokumentów? Chcesz, aby druk na dokumentach był wyraźny? Zobacz, jakie rodzaje papieru do drukarek warto wybrać! Sprawdź, jaką gramaturę i rodzaj papieru wybrać do konkretnej drukarki!
Jakie są rodzaje papierów do drukarek?
Wybór papieru do drukarki ma duże znaczenie w przypadku, jeśli drukujesz wiele dokumentów. Odpowiednio dobrany ułatwi Ci pracę i sprawi, że dokumenty i faktury będą przejrzyste. Wybierając papier do wydruku, dobierz go do typu drukarki, jaki posiadasz. Stąd przed zakupem papieru, sprawdź podstawowe funkcje drukarki. Możesz wybrać papier do drukarki:
- igłowej — papier ten posiada składankową konstrukcję arkusza oraz charakterystyczną boczną perforację, dodatkowo jest dwuwarstwowy, dlatego otrzymasz oryginał i kopię dokumentu;
- atramentowej — powinien być odpowiedniej gramatury, nie mniejszej niż 80 g/m2, co więcej, do drukarki atramentowej należy wykorzystywać papier biurowy o odpowiedniej strukturze oraz wchłanialności tuszu. W drukarce atramentowej możesz również wydrukować wizytówki lub zdjęcia, w tym przypadku wybierz ryzę papieru fotograficznego;
- laserowej — w tym przypadku wybierz papier o gramaturze w przedziale od 80 g/m2 do 120 g/m2. Dodatkowo wybierając papier do drukarki laserowej, zastanów się nad kolorem danego papieru, mianowicie nad odcieniem bieli.
Jaki papier do drukarki wybrać? – gramatura papieru i rodzaj
Przed dokonaniem zakupu papieru do drukarki, sprawdź jego podstawowe właściwości.
Zobacz poniżej, na jakie parametry papieru zwrócić uwagę wybierając ryzę do drukarki!
Gramatura
Gramatura papieru to inaczej jego waga i mierzy się ją w gramach na metr kwadratowy (g/m2). Zasadniczo im wyższa gramatura, tym cięższy, grubszy i sztywniejszy jest papier. Pamiętaj jednak, że zbyt duża gramatura może nie pasować do Twojej drukarki, co narazi ją na uszkodzenie. Papier o wysokiej gramaturze, powyżej 200 g/m2, zazwyczaj stosuje się do druku dyplomów, wizytówek i innych oficjalnych pism. Z kolei w przypadku papieru o mniejszej gramaturze wykorzystuje się go do drukowania dokumentów czy faktur w biurze. Zazwyczaj standardowy papier biurowy ma gramaturę 90 g/m2.
Klasa papieru
Odpowiednia klasa papieru zapewni Ci właściwą biel. Papier klasy A to najbardziej biały papier, pozostałe klasy, czyli B i papier klasy C odpowiadają tonacji bieli, która wpada w szarość. Zazwyczaj arkusz papieru z najlepszej klasy jest droższy niż ten do druku w odcieniach szarości. Dopasowanie odpowiedniej tonacji zależy od rodzaju drukarki, zastosowania, budżetu oraz Twoich preferencji.
Format
Większość drukarek biurowych i domowych jest przystosowana do formatu A4. Taki papier do użytku codziennego sprawdza się podczas wydruku prac domowych czy dokumentów biurowych. Do wszelkiego rodzaju kartek okolicznościowych czy zaproszeń możesz skorzystać ze specjalnego papieru o mniejszym, jak i większym formacie. Jednak przed zakupem sprawdź, czy Twoja drukarka jest przystosowana do wydruku takich rozmiarów jak m.in. A5, A6 czy A3.
Grubość
Grubość papieru podawana jest w mikronach. Standardowy papier do biura powinien posiadać grubość około 110 mikronów, to zapewni odpowiednią sztywność, a ksero czy drukarka nie będą się zacinać.
Gładkość
Papiery do drukarek różnią się od siebie również gładkością. Stąd, jeśli zależy Ci na konkretnym efekcie i wysokiej jakości wydruku, to koniecznie zwróć uwagę na ten parametr. Pamiętaj, że na bardzo gładkim, a tym samym śliskim papierze tusz z tonera do drukarki ma tendencję do rozmazywania. Tak więc do biura wybieraj papier, którego gładkość jest delikatnie chropowata. Z kolei, jeśli planujesz wydruk bardziej oficjalnych pism lub zdjęć, to wybieraj te śliskie modele np. papier do fotografii.
Nieprzezroczystość
Ostatnim elementem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest nieprzezroczystość. Podawana w procentach zapewnia odpowiedni wydruk i jakość dokumentów. Im większa, tym mniej światła pochłania druk. Takie właściwości sprawiają, że dokument drukowany obustronnie nie przebija grafik czy informacji z drugiej strony.