Słownik oznaczeń modeli drukarek

2024-02-05
Słownik oznaczeń modeli drukarek

Wybierając nową drukarkę, szukając wkładów lub przeglądając instrukcję obsługi z pewnością natknęliście się na literowe oznaczenia drukarek. Może się wydawać się, że to po prostu część kodu produktu i że nie ma specjalnego znaczenia. Z tych pozornie skomplikowanych symboli możemy jednak odczytać ważne informacje na temat funkcji danego urządzenia. Tłumaczymy, co kryje się za używanymi przez producentów oznaczeniami drukarek.

Słownik oznaczeń modeli drukarek

Jeśli chcesz poznać znaczenia literowych symboli w nazwach drukarek i bez trudu poruszać się wśród ofert urządzeń różnych producentów, dobrze trafiłeś. Z przygotowanym przez nas słownikiem oznaczeń modeli drukarek poznasz, jakie są najważniejsze funkcje drukarki na pierwszy rzut oka.
Warto pamiętać, że najczęściej poniższe oznaczenia nie występują pojedynczo: w nazwie modelu może być użyte kilka liter, czasem jedna po drugiej. Na przykład, połączenie liter DW (zwykle zapisane małymi literami) oznacza drukarkę z funkcją dupleks, obsługującą połączenia bezprzewodowe (wireless). Zwróć też uwagę na symbole, których znaczenie może się różnić w zależności od producenta, lub które są używane tylko przez daną firmę.

Skróty literowe, które znajdziesz w nazwach modeli drukarek to:

AiO (ang. All in One) - określenie na drukarkę wielofunkcyjną, pozwalającą na drukowanie, kopiowanie, skanowanie i faksowanie.

B (ang. black): oznaczenie drukarki czarno-białej, czyli monochromatycznej.

BT oznacza drukarkę, która może łączyć się z innymi urządzeniami przez Bluetooth.

C (ang. colour) - symbol dla drukarki kolorowej.

D (ang. duplex) - oznacza drukarkę z funkcją dupleks, tj. automatycznego drukowania dwustronnego.

DCP - to skrót na drukarkę wielofunkcyjną do drukowania, kopiowania i skanowania, używany ekskluzywnie w nazwach modeli firmy Brother.

DTN - (ang. duplex, tray, network - dosł. dupleks, sieć, taca) - oznacza urządzenie, które posiada funkcję drukowania dwustronnego, zewnętrzny podajnik papieru, i obsługuje połączenia sieciowe.

E - oznaczenie ekskluzywne dla drukarek HP, oznacza urządzenia kompatybilne z funkcją ePrint, umożliwiającą drukowanie przez e-mail. Obecnie rzadko stosowane.

F - wskazuje, że drukarka ma funkcję faksu.

H (ang. hard disc) - symbol używany dla drukarki posiadającej wbudowaną pamięć do przechowywania poprzednich wydruków.

HL - oznaczenie używane w drukarkach laserowych firmy Brother, które pozwalają na bardzo szybkie drukowanie, co jest nieodzowne w pracy biurowej.

I (ang. imagining) - oznacza, że drukarka posiada gniazdo na kartę pamięci, z której urządzenie może drukować bezpośrednio

M (ang. monochromatic) - to symbol drukarki przeznaczonej do druku czarno-białego.

MFP, MFC (ang. multifunction printer, multifunction center) - oznaczenie dla urządzenia łączącego w sobie funkcje drukowania, kopiowania i skanowania.

N - (ang. network) oznacza, że drukarka może łączyć się z siecią, dzięki czemu można drukować na niej z wielu komputerów.

PS - (PostScript) - drukarki z tym oznaczeniem obsługują język programowania PostScript, co pozwala na zaplanowanie wynikowego wydruku na stronę i szybkie przetwarzanie danych

R - używany na końcu nazwy modelu, oznacza funkcję automatycznego drukowania dwustronnego (dupleks)

S (ang. stapler) - oznacza, że drukarka jest wyposażona w automatyczny zszywacz do dokumentów.

T (ang. tray) - skrót oznaczający drukarkę z dodatkowym podajnikiem papieru A3 lub A4 o dużej pojemności, do kilkuset arkuszy

W (wireless) - oznacza, że drukarka może łączyć się bezprzewodowo z innymi urządzeniami, jak komputery, smartfony i tablety.

X - dla urządzeń firmy HP ten symbol oznacza dodatkowy podajnik papieru, zaś u innych producentów jest skróconym odpowiednikiem oznaczenia DNT.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jakie funkcje ma dana drukarka, możesz poszukać dokładnych informacji na stronie producenta, w instrukcji obsługi, lub też wyszukując interesujący Cię model w bazie Print24, gdzie od razu przedstawimy Ci propozycje najlepszych wkładów kompatybilnych z urządzeniem.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel