Technologia druku — podstawowe techniki drukowania
Technologia druku — podstawowe techniki drukowania
Szukasz informacji o technologii druku? W poniższym wpisie wyszczególniamy najpopularniejsze techniki drukowania. Sprawdź, co to jest technologia druku! Przeczytaj jakie techniki drukowania są najczęściej stosowane!
Czym jest technologia druku?
Technologia druku to sposób wykonywania wydruku przez drukarkę. Wśród najbardziej popularnych technologii możemy wyróżnić druk offsetowy, druk cyfrowy i sitodruk. Możesz również spotkać się z techniką druku UV i IV LED. Od techniki wydruku, jaką wybierzesz, zależeć będzie:
- jakość wydruku,
- szybkość drukowania,
- dokładność,
- koszt wydruku.
Jakie są techniki drukowania?
Jeśli zależy Ci na jakości i przystępnej cenie, to warto zapoznać się z rodzajami technik drukarskich. W zależności od tego, jak duży nakład chcesz wydrukować, powinieneś dobrać odpowiedni proces wydruku. Poznaj zalety technologii drukarskich, które pozwolą Ci wybrać odpowiedni rodzaj techniki, do realizacji wybranego projektu. Przeczytaj poniżej!
Atrament
Drukarki atramentowe działają na bardzo prostej zasadzie. Plik przesyłany jest z komputera do drukarki, gdzie zostaje zapisany do momentu wydruku. Drukarka wstrzela ciekły atrament w kierunku arkusza papieru przez mikroskopijne dysze. Proces produkcyjny kończy się po wypełnieniu atramentem całego pliku. Druk atramentowy nadaje się do wydruku tekstu, prostej grafiki czy fotografii.
Laser
Drukarka laserowa będzie odpowiednia do drukowania dokumentów. Możesz przy pomocy druku laserowego wykonać wydruk w kolorze oraz czarno-biały. Tusz z tonera jest umieszczany na papierze, a następnie poddawany jest obróbce termicznej przez wiązkę lasera, przez co zostaje przyklejony do kartki.
Sitodruk
Sitodruk to rodzaj wydruku, który wykorzystuje dużą ilość tuszy w serii produkcyjnej. Tusze te są przeciskane przez odpowiednią matrycę przypominającą sito. Druk ten doskonale nadaje się dla osób, które zlecają duży nakład. Co więcej, sitodruk umożliwia wytwarzanie nadruku o wysokiej jakości na odzieży i tkaninach.
Offsetowy
Druk wykonany w technologii offsetowej zapewnia dużą ilość kopii oraz umożliwia drukowanie wielu nakładów w krótkim czasie. Ten rodzaj techniki wydruku wykorzystuje się zazwyczaj w branży wydawniczej lub reklamowej, gdzie powiela się wiele materiałów. Zasada działania polega na przygotowaniu pliku, a następnie naświetla się światłoczułą blachę, która następnie zadrukowuje zwoje papieru.
Cyfrowy
Druk cyfrowy możesz wykonać na różnych materiałach, a do tego jest on szybki i tani – opłacalny przy niskich nakładach. Drukarka zapisuje plik z komputera, przez co nie ma konieczności przygotowywania matrycy. Podczas każdego wydruku, urządzenie nanosi tusz lub atrament w postaci kropek, w odpowiednich odległościach. To tańsze rozwiązanie i przydaje się do pracy m.in. z dokumentami i różnego rodzaju materiałami.
Druk solwentowy
W druku solwentowym wykorzystuje się tusze solwentowe, które stworzone są na bazie rozpuszczalnika. To sprawia, że są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i dobrze przylegają do powierzchni nieprzylepnych dla tuszów wodnych, w tym tworzywa PCV.
Druk DTG
Druk DTG to technika stosowana do nadrukowywania projektów na odzież. Projekt jest przenoszony bezpośrednio z pliku na materiał, co pozwala na szybki i precyzyjny wydruk. Koszt zależy od nakładu oraz koloru tkanin, na jakie nanoszona jest grafika czy napis.
Druk lateksowy
Lateksowy wydruk wykonuje się przez użycie lateksu i wody. Największą zaletą druku lateksowego jest odporność na uszkodzenia oraz fotograficzna jakość wydruku, nawet projektu o skomplikowanej geometrii.
Druk rolowy
To nic innego jak umieszczenie dużej roli papieru w maszynie. Druk rolowy nazywa się również drukiem rotacyjnym i wykorzystywany jest w celu wydrukowania wielu nakładów w tym gazet, ulotek, katalogów.
Druk UV (+UV LED)
Druk UV to jedna z najnowocześniejszych technik wydruku. Umożliwia drukowanie wysokiej jakości projektów na niemal każdym materiale. Usługi druku światłem UV są nieco droższe. Jednak dzięki tej technice, zachowasz wysoką rozdzielczość obrazów na powierzchni roboczej. Technika UV LED dzięki diodom LED pozwala na natychmiastowe zastygnięcie farby, dzięki czemu nadruk staje się od razu odporny na uszkodzenia zewnętrzne.
Druk wodny
Technika druku wodnego nazywana jest również wodorową. Wzór umieszcza się na odpowiedniej folii, po czym poddaje się ją działaniu aktywatora. Nadmiar aktywatora jest opłukiwany w wannie z wodą. Druk wodny to metoda wytwarzania wysokiej jakości projektów.
Tampodruk
Technika wydruku jest precyzyjna i zazwyczaj wykorzystuje się ją do nadruków na gadżetach, częściach samochodowych czy na artykułach piśmienniczych. Nadruk wykonuje się za pomocą specjalnego stempla, a co ważne można wykonać wydruk na różnych kształtach.