Tłoczenie druku – czym jest? Możliwości i ograniczenia
Tłoczenie druku to jedna z metod uszlachetniania druku, która to nadaje unikalnego wyglądu projektowi. Zastanawiasz się, czym jest ta technika drukarska i w jaki sposób ją wykonać? Przeczytaj nasz artykuł, w którym krok po kroku wyjaśniamy, czym jest tłoczenie druku! Na dodatek wymieniamy rodzaje tej metody uszlachetniania, jak i prezentujemy jej zastosowanie. Sprawdźmy!
Co to jest tłoczenie druku?
Tłoczenie druku jest to metoda uszlachetniania druku, która polega na wytłaczaniu danego wzoru, np. logo, dzięki czemu otrzymuje się efekt trójwymiarowości. Ta metoda tłoczenia zapewnia ciekawy efekt, który przykuwa uwagę osoby trzeciej, co przekłada się na większą atrakcyjność przedmiotu. Warto dodać, że do tłoczenia druku wymagane jest wcześniejsze przygotowanie matrycy.
Proces tłoczenia ma szerokie zastosowanie, m.in stosuje się go na okładkach, etykietach, opakowaniach czy wizytówkach. Warto dodać, że przed przystąpieniem do wydruku, wcześniej konieczne jest poprawne przygotowanie projektu graficznego. W tym celu stosuje się jedną z takich metod jak: Hot stamping (tłoczenie na gorąco) lub Cold stamping (tłoczenie na zimno).
Jakie są rodzaje tłoczenia druku?
Obecnie można wyróżnić kilka technik, które wykorzystuje się do uzyskania efektownego tłoczenia papieru. Do najczęściej stosowanych zaliczamy:
- Tłoczenie wklęsłe – rodzaj druku wklęsłego polega na wykonywaniu wzoru pod naciskiem tłoku w dół. Ta metoda pozwala uzyskać wgłębienie. Warto wspomnieć, że w tym przypadku najczęściej stosuje się tłoczenie na gorąco, czyli hot-stamping (z użyciem folii i kleju).
- Tłoczenie wypukłe – daje nieco odmienny efekt. Przetłoczenie wypukłe zapewnia uzyskanie wzoru, który tłoczony jest w górę, dzięki czemu tworzy się wypukłość. Taki wzór, podczas dotyku, jest wyraźnie wyczuwalny. Warto wspomnieć, że wypukłe tłoczenie jest procesem, w którym stosuje się najczęściej uszlachetnienie z użyciem farby.
- Tłoczenie ślepe – tłoczenie odbywa się z użyciem suchego tłoku. Innymi słowy, nie jest ono dodatkowo uszlachetniane farbą lub folią. Wspomniany tłok pozwala na zyskanie uwypuklenia, który to prezentuje głębię wydruku.
Jakie jest zastosowanie tej metody uszlachetnienia druku?
Tłoczenie druku ma szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystywane jest do ciekawego wykonywania:
- opakowań,
- wizytówek,
- okładek książek,
- zaproszeń okolicznościowych,
- dodatków reklamowych.