Tusze do drukarek UV - czym są drukarki UV, jak działają i jaki tusz wybrać?

2022-04-13
Tusze do drukarek UV - czym są drukarki UV, jak działają i jaki tusz wybrać?

Druk UV to innowacyjna metoda druku cyfrowego, która wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe (UV) do suszenia lub utwardzania tuszu, klejów lub powłok zarówno na papierze, jak i innych materiałach, takich jak aluminium czy też akryl. Atrament wysycha natychmiast po kontakcie ze światłem, dlatego też nie ma problemu z jego rozmazywaniem się na papierze. Dowiedz się, dlaczego warto zastanowić się nad zakupem drukarki UV i sprawdź, jakie cechy powinien posiadać idealny tusz do drukarki UV!

Drukarka UV – jak działa?

Drukarki UV to urządzenia, które na pierwszy rzut oka przypominają znane nam już drukarki atramentowe, od wielu lat wykorzystywane w domach i przestrzeniach biurowych. Różnica pomiędzy nimi tkwi jednak w zastosowaniu. Drukarki UV zostały zaprojektowane w celu robienia nadruków na różnych materiałach – tekstyliach, drewnie, pleksi, a nawet PCV. Za pomocą nowoczesnej drukarki UV możemy nanieść grafikę na koszulkę, etui do telefonu czy też portfel. Do wykonania takiego nadruku używa się specjalny tusz do drukarki UV, który dostępny jest w standardowej palecie kolorów CMYK.

Warto również zauważyć, że drukarki UV to urządzenia znacznie większe od tradycyjnej atramentówki i wyposażone w charakterystyczną głowicę zamontowaną nad specjalnym, stałym stołem. Głowice są mocno zbliżone do tych używanych w drukarkach atramentowych, jednak wzbogacone zostały o dodatkową lampę LED, która emituje światło ultrafioletowe na drukowany obszar. Promieniowanie rozpoczyna proces polimeryzacji tuszu do drukarki UV, który w efekcie zostaje utwardzony.

Tusz do drukarki UV – czym się wyróżnia?

Wiemy już, że drukarki UV wykorzystują metody cyfrowe i promieniowanie ultrafioletowe do tworzenia różnego rodzaju nadruków na materiale. A czym tak naprawdę jest tusz do drukarki UV? Jest to ciekły polimer, który utwardza się na skutek synergicznego działania promieniowania UV i lampy LED. Tusze do drukarki UV sprzedawane są w znacznie większych pojemnikach niż klasyczne wkłady atramentowe. W sklepach z materiałami eksploatacyjnymi znajdziemy butelki z tuszem do drukarki UV o pojemności od 0,4 do 1 litra.

Tusz do drukarki UV wykazuje doskonałą odporność na działanie warunków atmosferycznych, dlatego też można go stosować do tworzenia dosłownie każdego nadruku – nawet tego na zewnętrznych tablicach informacyjnych czy też banerach. Tusze do drukarki UV są również odporne na kontakt z wodą oraz promieniami słonecznymi, dlatego też uzyskana grafika nie blaknie, nie rozmazuje się i zachowuje rzeczywisty kolor przez około 2 lata. Jeżeli chcemy wydłużyć ten okres, nadruk należy pokryć dodatkowym laminatem lub lakierem UV.

Pamiętajmy, że, podobnie jak w przypadku tradycyjnych wkładów atramentowych, przy wyborze tuszu do drukarki UV zawsze warto sięgać po produkty oferowane przez sprawdzonych, rzetelnych producentów. Sprawdzajmy również kompatybilność konkretnego tuszu do drukarki UV z urządzeniem, w którym ma być on używany. Tylko w ten sposób możemy cieszyć się niezawodną pracą naszej drukarki przez długi czas.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel