Utylizacja drukarki – czym jest i jak zutylizować drukarkę?

2023-07-07
Utylizacja drukarki – czym jest i jak zutylizować drukarkę?

Posiadasz starą drukarkę i nie wiesz, co z nią zrobić? Zastanawiasz się, co Ci grozi za nieprawidłowy recykling? Chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo utylizować drukarkę? Na wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule! Sprawdź, czym jest utylizacja drukarki! Zobacz, jak zutylizować drukarkę, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem! Dowiedz się, dlaczego tak ważna jest poprawna utylizacja drukarki!

Czym jest utylizacja drukarki?


Recykling drukarki to odpowiednie przekazanie do obiektów lub firm zajmujących się prawidłowym przetwarzaniem urządzeń drukujących. Prawidłowa utylizacja wiąże się z odpowiedzialnością użytkownika za ochronę środowiska, w którym żyjemy. Stara drukarka wraz z bębnem może posłużyć Ci do sprzedaży działających części lub materiałów eksploatacyjnych. Jeśli jednak chcesz pozbyć się urządzenia drukującego, to sprawdź, jak należy zutylizować zużytą drukarkę, tak aby było to zgodne z prawem.

Jak zutylizować zużytą drukarkę?


Chcąc pozbyć się drukarki, która jest stara lub nie działa, musisz zadbać o odpowiedni recykling. Niestety pozbycie się zużytego sprzętu elektronicznego wiąże się z procesem związanym z utylizacją urządzeń elektronicznych. Taki sprzęt należy składować w odpowiednich punktach, w których można oddać zużyte urządzenia wielofunkcyjne. Zużyte materiały eksploatacyjne oraz drukarki możesz oddać do:

  • punktu serwisowania sprzętów RTV i AGD,
  • sklepu, w którym zamierzasz kupić nowy sprzęt, ponieważ sprzedawca ma obowiązek przyjąć od Ciebie stary sprzęt o tych samych funkcjach co nowy,
  • skupu złomu, jeśli posiada on możliwość przyjmowania elektrośmieci.

Należy pamiętać, że nie można wyrzucać tego typu sprzętu do odpadów zmieszanych ze zwykłymi śmieciami. Takie postępowanie wiąże się z łamaniem prawa i karami finansowymi. Miej to na uwadze!

Dlaczego należy poprawnie utylizować zużytą drukarkę?


Każdy z posiadaczy drukarek powinien zaznajomić się z odpowiednią utylizacją tego typu urządzeń. Wszystko po to, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji za nieprawidłowy recykling. Elektrośmieci takie jak drukarka, wyrzucone do odpadów zmieszanych, które trafiają na wysypisko, ulegają degradacji, a z ich podzespołów wydobywają się niebezpieczne substancje w tym:

  • ołów,
  • kadm,
  • rtęć.

Jeśli takie ryzykowne substancje przedostaną się do gleby, to dojdzie do skażenia środowiska oraz wód gruntowych, co w efekcie może przyczynić się do niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi. Co więcej, musimy wiedzieć, że utylizacja drukarki i podobnych artykułów jest objęta przepisami prawa. Według ustawy z dnia 11 września 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym chcąc pozbyć się urządzenia, musisz oddać go w miejsce zbiórki takich odpadów. Tam zostaną one przetworzone w prawidłowy sposób, który nie zagraża środowisku. Ponadto, jeśli właściciel takiego urządzenia wyrzuci sprzęt niezgodnie z przepisami, to może spodziewać się kontroli inspekcji ochrony środowiska, która ma prawo, aby nałożyć stosowne kary do popełnionego czynu.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel