Utylizacja pustych tonerów i tuszów. Gdzie i jak? - porady dla zagubionych.

2022-10-19
Utylizacja pustych tonerów i tuszów. Gdzie i jak? - porady dla zagubionych.

Co zrobić z zużytymi tonerami i tuszami? To jedno z pytań, które często od Was dostajemy. Nic w tym dziwnego, drukarki otaczają nas z każdej strony. Praktycznie każda firma potrzebuje co najmniej jednego urządzenia drukującego, liczne faktury, dokumenty to kolejne mililitry zużytego tuszu. Również w naszych domach posiadamy najróżniejszego rodzaju drukarki. Wiemy, że nie każdy drukuje codziennie, jednak kropla do kropli i kartridż staje się pusty. Możesz dojść do wniosku, że jeden źle wyrzucony pojemnik po tuszu lub tonerze nie zmieni świata, jednak co się stanie kiedy na ten sam pomysł wpadną setki lub tysiące osób?

W przypadku monochromatycznych urządzeń martwimy się o utylizację jednego tuszu lub tonera, inaczej jest z drukującymi na kolorowo egzemplarzami, które mogą być zasilane dwoma, a nawet sześcioma różnymi wkładami. Skala odpadów tonerowych z naszych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych stale rośnie, warto więc wiedzieć jak postępować, żeby jak najbardziej ograniczyć szkodliwość zużytych pojemników.

Utylizacja tonerów - wpływ na środowisko. 

Nie wyrzucaj zużytego tuszu lub zużytego tonera do zwykłego kosza na śmieci. Z szacunku ekspertów wiemy, że w samej Polsce sprzedawanych zostaje około 4 milionów tuszów i tonerów rocznie, ale jedyne 15% z nich zostaje przekazywane do utylizacji. Skala problemu robi się w takim wypadku ogromna, aż 75% zużytych kartridży ląduje na nieprzystosowanych do tego wysypiskach, uwalniając niebezpieczne dla nas środki chemiczne do gleby i powietrza. W tuszach i tonerach zawarte są takie substancje jak metal, guma i tworzywa sztuczne (Tusze w swoim składzie posiadają między innymi związki chelatowe, polimery, anti-kogationy itp., tonery zaś składają się głównie z plastiku, metalu, pigmentu, żywic i żelaza), przez co spędzają setki lat leżakując na wysypiskach, przekazując wszystkie szkodliwe chemikalia do gleby.  Warto więc nie traktować zużytego tuszu i tonera jak pojemnika po mleku i przekazać go w odpowiednie miejsce. 

Tusz i toner do drukarki - Szkodliwość

Składowane na wysypiskach, a co gorsza, wyrzucane w lasach zużyte tonery lub tusze, powodują duże szkody dla naszego środowiska. Nie oznacza to jednak, że musimy obawiać się kupowanych przez nas pojemników z tuszem lub tonerem. Utrwalony na papierze płyn lub proszek nie wpłyną negatywnie na nasze zdrowie. Oczywiście nie zaleca się wdychania proszku z tonera, ale jeśli przypadkiem odrobina się rozsypie, lub poplamisz się tuszem wymieniając go w drukarce, to oprócz poirytowania i odrobiny bałaganu, nic poważnego się nie stanie. Nowe, zabezpieczone pojemniki, które wkładamy do naszych urządzeń są bezpieczne dla naszego zdrowia, bez obaw możemy ich używać.

Zużyte tusze i tonery - kod odpadu

Zużyty tusz lub toner traktowany jest jako zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, klasyfikowany pod kodami odbioru: 16 02 14 lub 20 01 36 (jeśli nie zawierają składników niebezpiecznych).

Gdzie wyrzucić zużyty tusz lub toner do drukarki

Gdzie w takim razie wyrzucić zużyte tonery i tusze, jeśli nie do zwykłego kosza na śmieci? Jest wiele możliwości, gdzie możemy oddać nasz pusty tusz lub toner, tak aby zutylizować go bez szkody dla środowiska, wystarczy, że wybierzesz sposób, który najbardziej Ci odpowiada. Mamy dla Ciebie kilka propozycji na utylizację zużytych tuszów i tonerów:  

- Sklepy z elektroniką

Wiele marketów lub sklepów z elektroniką posiada specjalne pojemniki na elektroodpady, gdzie możesz wrzucić puste kartridże. Wystarczy, że zapakujesz zużyty tusz lub toner i zawieziesz go do sklepu z elektroniką w Twojej okolicy.

- Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)

PSZOK to miejsce gdzie nieodpłatnie możesz oddać posegregowane odpady komunalne, między innymi właśnie zużyty tusz lub toner. Jest to miejsce, które zajmie się odpowiednią utylizacją Twojego tuszu lub tonera. Wybierając się do punktu możesz pozbyć się również innych zalegających w Twoim domu lub biurze odpadów, wymagających segregacji, np.:

  • papier i tektura, tworzywa sztuczne, metal oraz szkło;
  • odpady zielone;
  • odpady ulegające biodegradacji;
  • odpady kuchenne;
  • odpady wielkogabarytowe;
  • odpady zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
  • zużyte baterie i akumulatory;
  • zużyte opony z samochodów osobowych;
  • odpady remontowe;
  • gruz, odpady budowlane i rozbiórkowe;

- Rynek wtórny

Istnieje wiele firm, którym możesz sprzedać zużyte tusze i tonery. Firmy te odkupią od Ciebie puste pojemniki po tuszach i tonerach, a następnie napełnią je ponownie, dając im nowe życie. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko przyczyniasz się do ograniczenia powstawania góry elektrośmieci, ale zmniejszasz zapotrzebowanie produkcji plastiku.

Korzyści z utylizacji

Jak widzisz utylizacja tuszy czy tonerów nie jest trudna, wystarczy podejść do sprawy na poważnie i wybrać najbardziej dogodny dla siebie sposób. Jeśli oddasz zużyty tusz lub toner do skupu, możesz odzyskać część środków przeznaczanych na materiały eksploatacyjne, dodatkowo dając wkładom drugie życie. Nie będzie to wymagało od Ciebie wiele wysiłku, a na pewno przyczynisz się do zmniejszenia góry elektrośmieci.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel