Wymiana bębna w drukarce – kiedy wymienić bęben i dlaczego?

2023-06-02
Wymiana bębna w drukarce – kiedy wymienić bęben i dlaczego?

Poszukujesz informacji na temat wymiany bębna w Twoim modelu drukarki? Nie wiesz, kiedy wymienić ten element? Sprawdź, dlaczego tak ważna jest wymiana bębna w drukarce! Zobacz, kiedy wymienić i dlaczego warto dokonać wymiany bębna w drukarce laserowej! Poniżej krok po kroku wskazujemy, co ile należy wymieniać bęben, tak aby zachować wysoką jakość wydruku!

Dlaczego należy regularnie wymieniać bęben w drukarce?


Bęben w drukarce to jeden z materiałów eksploatacyjnych, które należy wymieniać regularnie, aby zachować wysoką jakość wydruku. Bęben światłoczuły jest ważnym elementem, który odpowiada za przenoszenie tonera na papier, za pomocą wałka i ładunku elektrycznego, dzięki któremu proszek zostaje utrwalony na kartce. Stąd warto regularnie sprawdzać zużycie bębna, aby zapobiec pogorszenia się jakości wydruku oraz uszkodzenia urządzenia.


Na pewno często należy wymieniać bęben w drukarkach, które służą do dużej ilości wydruku. Posiadając urządzenie drukujące w biurze, możesz mieć pewność, że bęben będzie szybko się zużywał. W związku z tym dbanie o ten element jest koniecznością, aby zachować urządzenie w jak najlepszym stanie. Co z kolei wpłynie na dłuższą żywotność drukarki. Wiele osób ignoruje komunikat licznika bębna, który informuje o konieczności wymiany elementu. Często wymiana na nowy bęben następuje dopiero po znacznym pogorszeniu jakości wydruku.

Kiedy wymienić bęben w drukarce?


Zastanawiasz się, kiedy należy dokonać wymiany bębna w drukarce laserowej? W odpowiedzi na często zadawane pytania odnośnie wymiany bębna w drukarce, odpowiadamy, że jego żywotność zależy od ilości stron druków. W mniejszych drukarkach często toner i bęben są ze sobą połączone, dlatego podczas wymiany tonera następuje również wymiana bębna. Bęben w drukarce należy wymieniać w przypadku gdy:

  • drukarka wyświetli odpowiedni komunikat,
  • bęben ulegnie uszkodzeniu,
  • pogorszy się jakość druku.

Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z wymianą bębna, możesz skontaktować się z pomocą techniczną producenta drukarki, gdzie udzielą Ci niezbędnych informacji. Co więcej, w instrukcji obsługi popularnych drukarek, takich jak Brother czy HP, na pewno znajdziesz informacje, jak krok po kroku dokonać wymiany bębna.

Wymiana bębna w drukarce – co ile?


Bęben drukarki laserowej jest materiałem światłoczułym, dlatego warto zadbać o regularną wymianę, tak aby urządzenie drukujące mogło posłużyć Ci przez wiele lat. Kiedy drukarka będzie wskazywała na konieczność wymiany, nie czekaj zbyt długo, aby nie doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Jeśli posiadasz oddzielny toner i bęben w drukarce, to wymiana będzie przebiegała sprawnie. Zwykle polega ona na kilku prostych krokach:

  1. Wyłącz urządzenie od zasilania.
  2. Otwórz górną pokrywę drukarki.
  3. Wyjmij bęben z tonerem.
  4. Włóż toner do nowego bębna.
  5. Umieść kasetę z tonerem oraz nowy zespół bębna w drukarce.
  6. Zresetuj nowy bęben (aby resetować bęben, należy nacisnąć włącznik lub przycisk „Down” albo „Up").
  7. Zamknij pokrywę urządzenia.

Po wymianie bębna warto wydrukować kilka stron, aby sprawdzić, czy urządzenie działa prawidłowo.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel