Zaschnięty tusz w drukarce? Śpieszymy z pomocą!

2022-10-13
Zaschnięty tusz w drukarce? Śpieszymy z pomocą!

Pewnie większość z nas zna to nieprzyjemnie uczycie, kiedy drukarka odmawia posłuszeństwa momencie, kiedy najbardziej jej potrzebujemy. Dlaczego tak się dzieje? Często jest to wina naszego zaniedbania. Jeśli jesteś właścicielem drukarki atramentowej i zapominasz o regularnym drukowaniu, prawdopodobnie winowajcą jest zaschnięty tusz. Na szczęście nie wszystko stracone. Spróbujemy pomóc Ci z tym problemem i zdradzimy kilka sposobów jak uratować zaschnięty tusz w drukarce.

 

Drukarka nie drukuje przez zaschnięty tusz - jak tego uniknąć?

Wybierając urządzenie drukujące często kierujemy się jego ceną, dlatego nasz wzrok przykuwają zazwyczaj tanie drukarki atramentowe. Niestety jeśli nie drukujemy często i nasza drukarka pozostaje przez długi czas bez pracy, wybór ten może skończyć się jedynie pozorną oszczędnością i przysporzyć nam o wiele więcej, nieprzyjemnych wydatków. Jeśli więc jesteś osobą, która drukuje sporadycznie, warto rozważyć droższą, ale niezawodną drukarkę laserową, która dzięki wykorzystaniu tonerów napełnianych proszkiem, nie zaschnie, stojąc bezczynnie na półce. 

Nie pozwól drukarce uschnąć z tęsknoty!

Tusz za pomocą, którego drukuje nasze urządzenie jest cieczą - pozostawiony na dłużej w spoczynku, ulega zaschnięciu zarówno w kartridżach jak i głowicy - co potrafi być bolesnym dla naszej kieszeni problemem. W ten prosty sposób tanie urządzenie drukujące, staje się nieopłacalne drogim wydatkiem. Producenci drukarek np. Brother wyposażyli niektóre modele w funkcję automatycznego czyszczenia głowicy, takie urządzenie samo o siebie zadba, musimy jedynie dopilnować, aby nasza drukarka atramentowa była ciągle podpięta do prądu. Jeśli Twoja drukarka nie posiada funkcji automatycznego czyszczenia głowicy, musisz zaopiekować się nią osobiście. Aby uniknąć sytuacji, kiedy Twoja drukarka odmawia posłuszeństwa przez zaschnięty tusz, wystarczy, że poświęcisz jej trochę czasu i przynajmniej raz na 1-2 tygodnie przeprowadzisz wydruk testowy. Wydruk ten wykorzysta wszystkie tusze dostępne w Twojej drukarce, nie dopuszczając do ich zaschnięcia Jeśli więc drukujesz co najmniej raz w tygodniu, możesz mieć spokojną głowę.

Zaschnięty tusz w drukarce - domowe sposoby ratunku

Co jeśli jednak zapomniałeś/łaś o swojej drukarce na dłuższy czas i teraz nie możesz wydrukować potrzebnych dokumentów przez zaschnięty kartridż? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów jak uratować zaschnięty tusz w drukarce.

Oprogramowanie

Producenci drukarek oferują do swoich urządzeń  oprogramowanie pozwalające udrożnić zapchaną tuszem głowicę. Nie wymaga to wiele umiejętności, wystarczy parę kliknięć w panelu drukarki lub jej oprogramowaniu, a drukarka sama przeprowadzi czyszczenie głowicy. Warto powtórzyć tą czynność kilka a nawet kilkanaście razy. 

Wideo - Jak wyczyścić zaschniętą głowicę za pomocą oprogramowania?

Płyn do czyszczenia głowicy

W tym konkretnym przypadku musisz zakupić płyn do udrażniania głowic. Przyda się również pojemnik, strzykawka i rurka ułatwiające wlanie płynu na dysze. Do pojemniczka nalej odrobinę płynu (ok. 2-3 ml), następnie pojemnik z tuszem zanurz w nim w takiej pozycji jak znajduje się w drukarce, pamiętaj aby poziom płynu nie sięgał styków chipu, lub nie przekraczał poziomu dysz kartridża, gdyż mogą ulec uszkodzeniu. Pozostaw kartridż w płynie od kilku minut do kilku godzin. Przy poważnych zanieczyszczeniach pomóc powinno wstrzyknięcie podgrzanego płynu na powierzchnię dysz przy pomocy strzykawki. W przypadku urządzeń ze zintegrowaną głowicą przyda Ci się strzykawka, wężyk i rękawiczki aby nie pobrudzić rąk. Wystarczy, że do strzykawki napełnionej w 1/3 płynem do udrażniania, odciągniesz za pomocą wężyka nadmiar tuszu i wstrzykniesz mieszankę tuszu i płynu do głowicy. Po kilkunastu minutach powinna się ona udrożnić. Konieczne może być kilkukrotne powtórzenie tej czynności. W skrajnych przypadkach konieczne będzie odciągnięcie całego tuszu z głowicy i wypełnienie jej wyłącznie płynem.

Sposób domowy - gorąca woda

Jeśli potrzebujesz rozwiązania jak wyczyścić zaschnięty tusz w drukarce na już i nie masz czasu lub chęci zaopatrzyć się w specjalny płyn do czyszczenia głowicy, możesz wypróbować tańszy, całkowicie domowy sposób. Będziesz potrzebował/ła jedynie niewielki pojemniczek i podgrzaną wodę. Zaschnięty kartridż moczymy wodzie w taki sam sposób jak w przypadku specjalnego płynu - zanurzamy kartridż w podgrzanej wodzie, uważając aby nie zwilżyć chipu i dysz, przez co najmniej godzinę. W przypadku mocno zaschniętych kartridży zaleca się zwiększenie tego czasu nawet do 3h. Po “kąpieli” osusz pojemnik za pomocą tkaniny. Zabieg ten powinien przywrócić drukarkę do działania. Sposób ten działa wyłącznie w przypadku wkładów zintegrowanych z głowicą np. PG-545, CL-546, HP 300, 301, 302, 303, 304, 305.

Żaden sposób nie przynosi efektu?

Jeśli żaden z przedstawionych sposobów domowych na zaschnięty tusz nie przynosi efektu, możliwe, że Twoja drukarka stała bezczynnie zbyt długo, doprowadzając do zaschnięcia tuszu na innych komponentach i konieczna będzie wizyta w serwisie. Niestety może to być bolesne dla Twojego portfela rozwiązanie, bywa również tak, że niektórych urządzeń nie uda się uratować. Dlatego tak ważne jest aby jak najskuteczniej zapobiegać takim przypadkom i nie pozwalać drukarce na zbyt długi odpoczynek. Jeśli wiesz, że przez dłuższy czas nie będziesz używać urządzenia, wydrukuj conajmniej stronę raz na 1-2 tygodnie, nie będzie to marnotrawieniem materiałów eksploatacyjnych, a jedynie działaniem, które pozwoli zachować Twoją drukarkę atramentową w dobrym stanie, przez co z pewnością odwdzięczy Ci się wieloletnim działaniem. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane produkty

pixel