Bęben czy toner? - poznaj różnice między tonerem a zespołem bębna

2022-11-02
Bęben czy toner? - poznaj różnice między tonerem a zespołem bębna

Obsługa drukarki laserowej nie jest trudna, podpinasz swoje urządzenie do komputera, klikasz “drukuj” i jeśli Twoja drukarka nie będzie miała dziś złego humoru, to ekspresowo wypluje kolejne zadrukowane strony na tacę. Problem pojawia się jednak podczas, gdy materiały eksploatacyjne się kończą i wymagają wymiany, a Ty musisz dokupić odpowiedni produkt.

Niestety, przez nieznajomość różnicy między tonerem a bębnem pojawiają się przeszkody podczas zakupów.

Przykładowo klient dokonuje zakupu bębna, kiedy drukarka potrzebuje tonera i na odwrót. Niczemu nieświadomy czeka niecierpliwie na kuriera, sterta dokumentów wisi w kolejce do druku, paczka nareszcie dociera, a w niej…jakaś dziwna część z wałkiem!

Co zrobić w takiej sytuacji? 

Jeśli pomyliłeś się i w Print24.com.pl zamówiłeś bęben zamiast tonera lub na odwrót, bez problemu zwrócisz go lub wymienisz.

Możesz również zostawić zamówiony towar na później. Bęben i toner to materiały eksploatacyjne, które nie wysychają, mogą spokojnie czekać na półce aż poprzednik się zużyje.
O tym dlaczego toner nie wysycha pisaliśmy tutaj

Bęben czy toner?

Przed zakupem nowych materiałów eksploatacyjnych sprawdź dokładnie powiadomienia wyświetlane przez drukarkę. Ona najlepiej wie czego jej brakuje i na pewno poinformuje Cię o tym odpowiednim komunikatem. Dobrze jednak jest wiedzieć czym różni się toner od bębna, do czego służą i dlaczego drukarka potrzebuje ich obu.

toner TN1030
bęben DR1030

Toner do drukarki laserowej - co to jest?

Toner to wkład drukujący, który znajdziesz w drukarkach laserowych, prosto wyjaśniając jest to odpowiednik tuszu, używanego w drukarkach atramentowych.
W składzie tonera znajdziesz barwniki, żywice, wywoływacze i środki przeciwzbrylające.

Bęben do drukarki laserowej - co to jest?

Bęben to element wymienny drukarki laserowej, który rozpoznasz po wbudowanym światłoczułym wałku. To on odpowiada za przeniesienie proszku z tonera na kartkę tworząc odpowiedni obraz. W zależności od modelu drukarki bęben możesz spotkać jako:

  • wbudowana na stałe część drukarki,
  • bęben jako oddzielna część wymienna, którą należy wymienić niezależnie od tonera,
  • bęben połączony z tonerem, który wymieniasz przy każdej wymianie tonera.

Jak rozpoznać, że toner lub bęben się kończy?

W przypadku tonera sprawa jest prostsza, kiedy wkład drukujący się kończy, druk staje się wyblakły. Na chwilę może pomóc wstrząśnięcie tonerem, jest to jednak znak, że należy przygotować się na zakup nowego wkładu drukującego. 

Jeśli na wydrukowanych kartkach widzisz nieestetyczne linie, plamy lub druk jest niewyraźny, wina może leżeć po stronie bębna. Bębny wykorzystują do pracy światłoczuły wałek elektro graficzny, który z czasem traci swoje właściwości i nie radzi sobie z odwzorowaniem szczegółów drukowanego obrazu. Jeśli więc zastanawiasz się dlaczego drukarka drukuje dziwne paski, zużyty bęben może okazać się winowajcą.

Wydajność tonera i bębna do drukarki laserowej

Jeśli posiadasz model drukarki, w którym toner i bęben są jedną, zintegrowaną częścią, martwisz się o wymianę jednej części, jest to jednak mniej ekonomiczne rozwiązanie. W przypadku drukarek, gdzie bęben i toner wymieniasz osobno, wymianie tonera nie zawsze musi towarzyszyć wymiana bębna. Bębny mają nawet kilkukrotnie większą wydajność niż tonery. Dlatego jeśli toner i bęben w Twojej drukarce wymienia się osobno, to na kilka wymian tonera, bęben wymienisz raz.

Łatwo zobrazować to na przykładzie popularnego zestawu tonera i bębna,

Przykładowo:

toner TN2421 wydajność - 3000 stron i bęben DR2401 wydajność -12000 stron, 

kompatybilny z modelami drukarek:

Brother DCP-L2510D, Brother DCP-L2512D, Brother DCP-L2530DW, Brother DCP-L2532DW, Brother DCP-L2550DN, Brother DCP-L2552DN, Brother HL-L2310, Brother HL-L2312D, Brother HL-L2350DW, Brother HL-L2352DW, Brother HL-L2370DN, Brother, HL-L2372DN, Brother HL-L2375DW, Brother MFC-L2710DN, Brother MFC-L2710DW, Brother MFC-L2712DN, Brother MFC-L2712DW, Brother MFC-L2730DW, Brother MFC-L2732DW, Brother MFC-L2750DW, Brother MFC-L2752DW

 

 

W tym przypadku bęben DR2401 ma aż czterokrotnie wyższą wydajność niż odpowiadający mu toner TN2421.
Co za tym idzie bęben wymienisz dopiero przy wymianie czwartego z kolei tonera.

Sprawdź szeroką ofertę naszego sklepu internetowego, w której znajdziesz oryginalne oraz zamienne tonery i bębny, gwarantujące najwyższą jakość wydruków.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel