Czy toner w drukarce laserowej wysycha?
Czy toner w drukarce laserowej wysycha?
Wielu klientów posiadających drukarki laserowe nie decyduje się na zakup większej ilości tonerów, w obawie, że ten zaschnie, zanim poprzedni zdąży się skończyć. Czy faktycznie powinniśmy obawiać się, że zakupiony przez nas toner wyschnie i nie będzie zdatny do użytku? Rozwiązanie jest bardzo proste - tonery w przeciwieństwie do tuszów nie zasychają. Dlaczego tak się dzieje? I co to właściwie jest toner do drukarki? Znamy odpowiedź na Twoje pytania!
Skład tonera do drukarki laserowej
Wybierając do swojego biura lub domu drukarkę laserową nie będziesz potrzebował/ła tuszu. Urządzenia wykorzystujące laserową technologię druku uzupełniasz tonerami. Są to pojemniki z proszkiem składającym się z pigmentu, żywicy termoplastycznej i żelaza.
To właśnie skład tonera jest najważniejszą cechą, dzięki której wkład nie wysycha, nawet podczas długiej przerwy od drukowania. Mikroskopijne substancje znajdujące się w kasecie do drukarki laserowej są sypkie, dlatego nie ma możliwości, że stężeją z upływem czasu.
Jak drukują drukarki laserowe?)
Co się dzieje po kliknięciu przycisku “drukuj” na komputerze i w jaki sposób Twoja drukarka zamieniła proszek z tonera na całą stronę tekstu? Już wyjaśniamy!
Aby drukarka słuchała naszych poleceń, musimy odpowiednio ją podłączyć. Zainstalowane do komputera lub połączone poprzez sieć Wi-Fi urządzenie, dzięki odpowiednim sterownikom, przetwarza nasze polecenia i przygotowuje odpowiedni obraz wydruku. Następnie światłoczuły bęben zostaje naelektryzowany i naświetlony laserem lub diodami.
W miejscach gdzie na wałek padało światło, traci on elektrostatyczne właściwości. W pozostałe - naelektryzowane miejsca zostają przyciągnięte drobinki tonera, dzięki czemu na bębnie powstaje utajony obraz wydruku. Następnie między rozgrzanymi wałkami zostaje przeciągnięta kartka papieru, w wyniku czego drobinki tonera zostają wprasowane w papier.
Wałki drukarki laserowej mogą zostać nagrzane do ponad 200°C, dzięki czemu substancje tonera zostają wtopione w papier, tworząc trwałe wydruki.
Zalety drukarki laserowej
Drukarki laserowe mają wiele zalet, poniżej znajdziesz te najważniejsze:
- wysoka prędkość wydruku;
- dobra trwałość druku;
- duża wydajność tonerów;
- niski koszt wydruku monochromatycznego;
- tonery, które nie zasychają.
Jeśli nie drukujesz regularnie, lub zastanawiasz się nad zakupem materiałów eksploatacyjnych na zapas, idealnym wyborem będzie urządzenie laserowe. Toner wykorzystywany do druku w technologii laserowej nie wysycha. Dlatego możesz pozostawić drukarkę bez opieki, nawet na kilka miesięcy, bez obaw, że po twoim powrocie urządzenie odmówi posłuszeństwa przez zaschnięty wkład.
Czy toner się starzeje?
W związku z tym, że toner do drukarki nie wysycha, nie musisz obawiać się, że zakupiony na zapas wkład, po jakimś czasie nie będzie zdatny do użytku.
Przed założeniem nowego tonera do drukarki, możesz jednak wstrząsnąć nim kilka razy. Pomoże to odpowiednio rozprowadzić proszek w kasecie.
Czym różni się toner od tuszu?
Toner:
- wykorzystywany w drukarkach laserowych
- wypełniony proszkiem
- nie zasycha w drukarce
Tusz:
- wykorzystywany w drukarkach atramentowych
- wypełniony płynnym tuszem
- może zaschnąć w drukarce
Jeśli chcesz poznać więcej różnic zapraszamy do artykułu: Toner a tusz – różnice pomiędzy tuszem i tonerem w drukarce
Jak przechowywać tonery do drukarek?
Toner do drukarki laserowej nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.
Wystarczy, że zakupiony toner odłożysz w oryginalnym opakowaniu, w miejsce o temperaturze pokojowej (najlepiej ok 20 stopni Celsjusza) i dopilnujesz aby nie padały na niego bezpośrednio promienie słoneczne.