Toner a tusz – różnice pomiędzy tuszem i tonerem w drukarce

2023-03-20
Toner a tusz – różnice pomiędzy tuszem i tonerem w drukarce

Jeśli choć okazjonalnie korzystasz z drukarki jakiegokolwiek rodzaju, najprawdopodobniej znasz nazwy toner i tusz na określenie dostępnych na rynku wkładów. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie są różnice między tymi dwoma rodzajami zasobników. W jakich drukarkach stosuje się tusz, a w jakich toner? Czy można używać tuszu i tonera zamiennie? Jaki rodzaj wkładu jest lepszy? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym tekście.

Toner a tusz – różnice tuszu i tonera w drukarce

Planujesz zakup urządzenia drukującego? Nie wiesz, czy lepiej wybrać drukarkę z tonerem, czy tuszem? Chcesz poznać różnice pomiędzy tuszem a tonerem? Sprawdź, czym się różni toner a tusz! Zobacz, czy lepsza dla Ciebie będzie drukarka na tusz, czy może na toner! Poznaj zalety i wady obu zastosowań!

Toner a tusz w drukarce

Decydując się na zakup drukarki laserowej lub atramentowej, warto wziąć pod uwagę rodzaj, w jakim urządzenie ma drukować. Laserowa drukarka jest to drukarka na toner, z kolei drukarka atramentowa potrzebuje do prawidłowego wydruku tuszu. Sprawdź, czym jest toner, a czym jest tusz w drukarce! Zobacz, jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy tuszem a tonerem! Podpowiadamy poniżej!

Czym jest toner?

Toner ma postać sproszkowanych cząsteczek tuszu, gdzie podczas wydruku odpowiednia barwa pigmentu zostaje przeniesiona na papier. Toner występuje tylko w drukarkach laserowych. W czasie drukowania dokumentów wiązka laserowa pada na światłoczuły bęben o właściwościach elektrostatycznych. Podczas tego procesu pigment zostaje przyciągnięty na bęben drukarki, który odczytuje zaznaczony obraz z komputera i wykonuje odpowiedni druk. Ten sposób nazwany jest drukowaniem na sucho i umożliwia zadruk dużej ilości dokumentów.

Czym jest tusz?

Tusz jest wykorzystywany w atramentowych drukarkach w trakcie drukowania na mokro. W przypadku tuszu, aby wydrukować odpowiedni dokument, atrament z odpowiednim barwnikiem zostaje rozmieszczony na kartce papieru za pomocą mechanicznej pracy głowic. Drukarka rozprowadza dzięki pęcherzykom gazu, który powstaje na skutek podgrzewania tuszu w kartridżach bąbelkowych. Następnie atrament wnika w kartkę papieru zgodnie z odczytanym przez urządzenie plikiem i ulega zasychaniu.

Różnice pomiędzy tuszem a tonerem do drukarki

Zarówno toner, jak i tusz to wkłady do drukarek, które są niezbędne do funkcjonowania urządzenia. Wewnątrz zasobnika znajduje się materiał, który pozostaje na kartce, by stworzyć wydruk w czerni lub w kolorze. Tu jednak podobieństwa się kończą. Główną różnicą pomiędzy urządzeniem na tusz a toner to działanie drukarki i sposób wykonywania wydruku. Dodatkowo te dwa elementy różnią się od siebie:

1. Konsystencja i sposób działania

Wkłady atramentowe, jak nazwa wskazuje, wypełnia płynny tusz, który urządzenie nanosi na papier w postaci małych kropelek. Natomiast tonery wypełnione są specjalnym proszkiem przenoszonym na kartkę przez bęben z ładunkiem elektrostatycznym.

2. Budowa wkładu

Zazwyczaj tonery to podłużne plastikowe kasety, często szersze u góry, w których może być widoczny długi walec (bęben). Zaś tusze mogą występować w prostokątnych zasobnikach oznaczonych kolorami, lub w buteleczkach do uzupełniania zapasów. Są mniejsze od tonerów.

3. Kompatybilność z urządzeniami

Tonery i tusze są przeznaczone do różnych urządzeń. Nie można ich używać zamiennie w jednej drukarce. Tonery współpracują z urządzeniami laserowymi, zaś wkłady z tuszem można instalować w drukarkach atramentowych.

4. Najczęstsze zastosowanie

Przekonanie, że drukarki laserowe mogą drukować jedynie w czerni i bieli jest błędne. Na rynku znajdziemy kolorowe tonery i drukarki laserowe obsługujące druk w kolorze. Z drugiej strony tusze pozostają najczęstszym wyborem do drukowania zdjęć ponieważ pozwalają na łatwiejsze mieszanie kolorów i dokładniejsze odwzorowanie barw.

Dodatkowo wkłady różnią się: 

  • ceną,
  • wydajnością,
  • jakością zadruku kolorowych obrazów,
  • ilością materiałów eksploatacyjnych w urządzeniu.

W przypadku tonera cena jest zazwyczaj wyższa, jednak ważne jest, z jaką częstotliwością będziemy korzystać z urządzenia, ponieważ toner jest bardzo wydajny. Dlatego będzie to lepsze rozwiązanie w firmach z dużą ilością dokumentów do druku. Atramentowe drukarki są zdecydowanie tańsze w zakupie. Jednak tusze do atramentowych drukarek szybko się kończą, dlatego wybór drukarki tego typu będzie polecany dla osób, które nie wymagają dużej ilości wydruków w ciągu dnia.

Tusz czy toner — zalety i wady

Toner jest zdecydowanie wydajniejszy od tuszu i dedykowany jest do dużej ilości druku. Co więcej, koszt zakupu drukarki rekompensowany jest przez zmniejszone koszty eksploatacji i rzadszej konieczności wymiany wkładu. Dodatkowo tonery nie zasychają, co może zdarzyć się w przypadku tuszu. Dzięki takim właściwością nie wymagają tak częstej wymiany i są wydajniejsze.


W przypadku drukarek atramentowych główną wadą jest zasychanie tuszu, co powoduje konieczność jego wymiany. Tusze w atramentowej drukarce wykonują wysokiej jakości wydruki, jednak należy pamiętać, że mogą brudzić kartkę lub rozlewać się na arkusz papieru. Stąd należy mieć na uwadze, że do drukarek lepiej stosować dedykowane produkty z odpowiednio napełnionym barwnikiem lub wysokiej jakości zamienniki.

Toner i tusz do drukarki - co wybrać?


Wybierając pomiędzy tonerem i tuszem, a tym samym między drukarką laserową i atramentową, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

1. Gdzie będziesz korzystać z drukarki?

Ważne, by drukarka do użycia w domu mieściła się na biurku lub półce. Na rynku znajdziemy wiele więcej kompaktowych drukarek atramentowych niż laserowych, także w modnych, estetycznych kolorach, które zmieniają sprzęt biurowy w element wystroju wnętrza.

2. Co chcesz drukować?

Jeśli zależy ci głównie na drukowaniu czarno-białych dokumentów i pism w dużym nakładzie, wybierz toner i drukarkę laserową. Są one szybsze i wydajniejsze niż atramentowe. Jeśli zaś chcesz uwieczniać wspomnienia na zdjęciach i drukować małe ilości zróżnicowanych dokumentów, wybierz tusz i drukarkę atramentową.

3. Recykling i utylizacja

Producenci drukarek i materiałów eksploatacyjnych angażują się w ochronę środowiska poprzez programy pozwalające klientom odesłać zużyte wkłady za darmo do fachowego recyklingu. Obecnie w Polsce ta usługa jest częściej dostępna dla tonerów niż wkładów z tuszem. Istnieją jednak inne sposoby na recykling wkładów, które możesz poznać tutaj.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na druk atramentowy czy laserowy, w sklepie Print24 znajdziesz bogatą ofertę produktów do swojej drukarki w atrakcyjnych cenach i z gwarancją.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel