Co kryje toner? Składniki i produkcja wkładów do drukarek laserowych


Drukarki laserowe to najpopularniejsze urządzenia drukujące w biurach i firmach, często wybierane też przez użytkowników indywidualnych. Jeśli drukujesz w pracy lub w domu, najprawdopodobniej miałeś lub miałaś już do czynienia z tonerem. Czy wiesz jednak, z czego składają się komponenty tonera i jak to się dzieje, że kartridż być używany do drukowania? Wyjaśniamy.
- Z czego składa się toner? Surowce i produkcja
- Proszek tonera
- Plastik
- Środki kontrolujące ładunek statyczny
- Wosk polipropylenowy
- Krzemionka dymiona
- Czerń węglowa
- Pigmenty
- Bęben tonera
- Obudowa tonera
- Z tonerem ostrożnie - odpowiedzialne sprzątanie i utylizacja
Z czego składa się toner? Surowce i produkcja
Kartridże tonera produkowane są głównie z polimerów i metali, poddawanych dokładnej obróbce. Materiały wykorzystywane przy produkcji są starannie dobrane pod kątem ich właściwości, wytrzymałości i wydajności.

Proszek tonera
Proszek tonera najczęściej produkowany metodą mechaniczną - bloki surowców są rozdrabniane na proszek, a następnie mieszane ze sobą. W tym celu używa się tak zwanych młynów strumieniowych, które mielą cząsteczki w strumieniu gazu, zwykle sprężonego powietrza. W komorze mieszania cząsteczki zderzają się ze sobą pod bardzo wysoką prędkością, przez co ulegają jeszcze większemu rozdrobnieniu, na mikrocząstki od 8 do 10 μm.
Alternatywą jest metoda chemiczna, w której cząsteczki o dokładnie kontrolowanym rozmiarze i kształcie tworzy się w laboratorium, z syntetycznych polimerów.
Plastik
Głównym składnikiem tonerów jest plastik, zmielony na drobny proszek. Obecnie najpopularniejszy jest poliester, który pozwala osiągnąć bardziej wyraźne kolory, ma mniej toksyczny zapach i niższy punkt topnienia, a przez to jest bardziej energooszczędny niż stosowany poprzednio w tonerach akrylan styrenu. Cząsteczki plastiku łatwo się elektryzują, dzięki czemu mogą przylegać do powierzchni, która ma przeciwny ładunek. Mechanizm wykorzystuje tą właściwość by przenieść toner na bęben drukarki, a następnie na papier. Topliwość poliestru pozwala utrwalić nadruk, dosłownie stapiając plastik z kartką gdy ta przechodzi przez specjalne nagrzane rolki w drukarce.
Środki kontrolujące ładunek statyczny
Cząsteczki tonera są zelektryfikowane przez tarcie przy wychodzeniu z kasety, na podobnej zasadzie jak np. balon czy linijka które przyciągają kawałki papieru po potarciu o sweter. Aby proszek tonera mógł lepiej trzymać ładunek statyczny, do jego receptury dodawane są kawałki żelaza, chromu lub cynku.
Wosk polipropylenowy
Ten związek chemiczny służy jako lubrykant do rolek utrwalających, które roztapiają proszek tonera. Dzięki niemu, toner nie przykleja się do rolek i nie rozmazuje po kartce.
Krzemionka dymiona
Mikroskopijne szklane perełki (SiO2) na powierzchni cząsteczek tonera pozwalają im gładko przepływać, podobnie do cieczy, i równomiernie się rozprowadzać po powierzchni bębna. Pozwalają także uniknąć zbrylania proszku w kasecie.
Czerń węglowa
Poliester jest przezroczysty - barwa danych kartridży pochodzi więc od dodanych barwników. W przypadku czerni jest to sadzą o wysokiej czystości, wytwarzana przez spalanie smoły lub kreozotu. To ten sam związek, który sprawia że np. opony są czarne. Choć sadza jest substancją rakotwórczą klasy II, po utrwaleniu stopionego tonera nie ulatnia się. Obecnie niektórzy producenci zastępują sadzę polimerami.
Pigmenty
Barwniki, które są zazwyczaj używane w produkcji tonerów kolorowych to pigment żółty 180, pigment czerwony 122 i pigment niebieski 15:3. Struktura ich cząsteczek pochłania światło w taki sposób, że powstają znane nam kolory CMYK: kobalt, żółty i magenta.
Bęben tonera
Bęben może być częścią kasety tonera lub występować jako osobny wkład. Bez względu na sposób integracji bębna, jego rolka jest pokryta warstwą fotoprzewodzącą, który odgrywa kluczową rolę w przenoszeniu tonera na papier. Zazwyczaj tą rolę pełni aluminium lub selen, po rygorystycznej obróbce, która gwarantuje że materiał może przewodzić prąd elektryczny pod wpływem światła.
Obudowa tonera
Obudowa tonera wykonana jest z wytrzymałych tworzyw sztucznych, często uzyskiwanych z ropy naftowej. Wkład musi idealnie pasować do drukarki, więc w produkcji wykorzystywane są formy, do których wtryskiwany jest stopiony plastik w celu uzyskania precyzyjnego kształtu kartridża.
Z tonerem ostrożnie - odpowiedzialne sprzątanie i utylizacja

Warto pamiętać, że ze względu na swój skład tonery nie nadają się do recyklingu w koszach na sortowane odpady przy naszych domach czy blokach. Ponieważ kartridże złożone są z mieszanki różnych surowców, których nie można w prosty sposób rozdzielić, i zawierają szkodliwe substancje, które nie powinny przedostawać się do środowiska, ich utylizacją zajmują się specjalistyczne punkty. Niektórzy producenci drukarek oferują programy bezpłatnej utylizacji autentycznych wkładów marki. Dowiedz się jak bezpiecznie i odpowiedzialnie utylizować kartridże tutaj.
Jeśli rozsypiesz toner, zachowaj szczególną ostrożność. Kontakt z proszkiem jest niebezpieczny dla zdrowia ze względu na niezwykle drobne cząsteczki, które mogą odkładać się w płucach i powodować stan zapalny czy choroby. Z kolei sprzątanie rozsypanego tonera nie zabezpieczonym odkurzaczem może spowodować zapłon lub nawet wybuch ze względu na statyczne właściwości proszku. Nasze rady dotyczące postępowania z rozsypanym tonerem znajdziesz tutaj.