Co zrobić, gdy drukarka drukuje niewyraźnie?

2024-01-12
Co zrobić, gdy drukarka drukuje niewyraźnie?

Niewyraźny druk to problem, z którym każdy użytkownik drukarki spotkał się przynajmniej raz. Najczęściej występuje, kiedy tusz lub toner są bliskie wyczerpania, jednak wymiana wkładu nie zawsze rozwiązuje dylemat. Warto sprawdzić, czy druk nie stał się niewyraźny z innego powodu by uniknąć marnowania wkładów i potencjalnych uszkodzeń drukarki. Jakie mogą być przyczyny pogorszenia jakości wydruku i jak sobie z tym poradzić?

Niewyraźny druk - wyczerpany wkład, czy zabrudzona drukarka?


Nieczytelny, blady druk to nie koniec świata, ale zanim zdecydujemy się na zakup nowego wkładu lub oddamy drukarkę do naprawy, warto dokładnie sprawdzić wszystkie możliwe przyczyny problemu. Może to być:

Niski poziom wkładu


Diagnostykę niewyraźnie drukującego urządzenia rozpoczynamy od sprawdzenia poziomu tonera lub tuszu w drukarce. W zależności od modelu naszego urządzenia, możemy skorzystać z wbudowanego wyświetlacza, lub zajrzeć do preferencji drukarki w ustawieniach podłączonego do drukarki komputera.

Zaschnięty wkład z atramentem


Możliwe, że pomimo pełnego wkładu, wydrukom brakuje intensywności. W takim wypadku powinniśmy się upewnić, czy barwnik wewnątrz kasety jest w dobrym stanie.
Pamiętaj, by nie wstrząsać buteleczkami z tuszem, aby go nie rozlać! Zazwyczaj można stwierdzić, czy tusz jest zaschnięty przez przezroczystą część wkładu..
Możesz spróbować odświeżyć wkład, otwierając go, delikatnie przecierając dyszę środkiem dezynfekującym do rąk, by ją odetkać, a potem zanurzając zasobnik do połowy w ciepłej wodzie na 5-15 min. Pamiętaj, by dokładnie go wysuszyć przed ponowną instalacją!
Wyschnięty wkład może też zapchać głowicę, więc sprawdź, czy nie potrzebuje czyszczenia.

Zatkana głowica w drukarce atramentowej


Kolejną przyczyną nieostrego druku może być problem z elementem, który nanosi tusz lub toner na papier. Głowicę w drukarce atramentowej można wyczyścić instalując kartridż czyszczący z substancją, która odetka głowicę, i wybierając specjalny program zainstalowany w drukarce - urządzenie przeprowadzi proces automatycznie.

Wideo - Jak wyczyścić zaschniętą głowicę w drukarce atramentowej za pomocą oprogramowania

Brudna rolka bębna w drukarce laserowej

Jeśli rolka jest brudna, ładunek elektrostatyczny na jej powierzchni nie będzie wystarczająco silny. Zachowaj ostrożność przy czyszczeniu rolki suchą ściereczką lub sprężonym powietrzem, i nie dotykaj jej rękami.
Jeśli rolka jest porysowana lub jej powierzchnia nierówna, bęben lub wkład (jeśli bęben jest jego częścią) trzeba będzie wymienić.

Niskie ustawienie gęstości tonera lub tuszu


Możesz sprawdzić parametry gęstości tonera lub tuszu w ustawieniach drukarki na Twoim komputerze. Wyjściowa wartość jest prawdopodobnie niska, około 3 - zwiększ ją do 6 i wydrukuj testową stronę.

Dopasuj rozwiązanie do modelu


Pomiędzy drukarkami różnych producentów, a nawet różnymi modelami tej samej marki mogą występować różnice. Jeśli nie masz pewności, jak sprawdzić parametry, zmienić ustawienia swojej drukarki lub jaki kartridż czyszczący jest odpowiedni dla konkretnego modelu urządzenia, poszukaj dokładnej instrukcji na stronie producenta.

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel