Dlaczego drukarka Canon nie widzi tuszu?

2023-02-03
Dlaczego drukarka Canon nie widzi tuszu?

Dlaczego drukarka Canon nie widzi tuszu?

Wymieniasz tusz w swojej drukarce Canon na nowy, a ona nadal woła o wymianę kartridża? Przyczyn może być kilka, ale spokojnie, czasem są to błędy, z którymi możesz poradzić sobie samodzielnie w domu. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na rozwiązanie problemu z  tuszem w drukarce Canon.

Dlaczego pojawiają się problemy z działaniem zamienników

Zacznijmy od wyjaśnienia skąd mogą pojawiać się problemy z działaniem zamienników. Producenci drukarek celowo zabezpieczają swoje urządzenia drukujące przed wykorzystywaniem wkładów alternatywnych od innych marek. Dlaczego? odpowiedź jest bardzo prosta. Najzwyczajniej w grę wchodzą pieniądze. Wielcy producenci rekompensują sobie sprzedaż drukarek w wyjątkowo niskiej cenie, wprowadzając do sprzedaży drogie materiały eksploatacyjne. Wkłady zabezpieczane są chipami, a drukarki regularnie aktualizują się, aby wykluczyć działanie zamienników. 

Z tego powodu powstają również mity o utracie gwarancji, psujących się drukarkach itd. po wykorzystywaniu tuszów zamiennych. Wszystko po to, aby utrudnić korzystanie z drukarki na wkładach alternatywnych i skutecznie zniechęcić klienta do zakupu tańszych zamienników.

Jak rozpoznać, że drukarka ma problem z rozpoznaniem nowego tuszu?

Słuchaj swojego urządzenia. W przypadku błędnego odczytu tuszu wyświetli komunikat z informacją, że tusz jest niezgodny, nie wykryto wkładu, pojemnik jest pusty lub uszkodzony itd. dodatkowo drukarka może zacząć migać diodami na obudowie.

Drukarka nie widzi tuszu- pierwsza pomoc

Zanim podejmiesz inne działania, sprawdź czy z pojemniku zostały zdjęte wszystkie zabezpieczenia, oraz czy zostały dobrze założone w drukarce (dopięte do końca i w odpowiednich miejscach).

Jeśli z ułożenie pojemników z tuszem w Twojej drukarce Canon jest odpowiednie, wypróbuj poniższe sposoby.

Reset drukarki

Czasem najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Brak widoczności tuszu, nie zawsze oznacza poważne problemy z drukarką lub kartridżami. Bywa, że prosty restart drukarki, sprawi, że urządzenie rozpozna nowe wkłady. O tym jak zresetować drukarkę Canon pisaliśmy tutaj: Reset drukarki - czyli włącz i wyłącz sposobem na (prawie) wszystko

Wyłączenie odczytu poziomu tuszu 

Kolejnym sposobem na niedziałające nowe tusze zamienne, jest wyłączenie odczytu poziomu tuszu.
Może brzmi to skomplikowanie, ale z pewnością poradzisz sobie z tym sposobem bez pomocy serwisu. Wystarczy, że:

  • włożysz nowy tusz zamienny do drukarki
  • zaczekaj aż zobaczysz komunikat brak tuszu,
  • wciśnij przycisk "STOP" i przytrzymaj przez ok. 10 sekund

Czyszczenie głowicy

W drukarkach atramentowych niezbędne jest regularne drukowanie. W innym wypadku tusz zaschnie w urządzeniu doprowadzając do zatkania dysz i głowicy drukującej.

Jest szansa, że problem usuniesz wykorzystując do tego specjalne oprogramowanie przygotowane przez producenta drukarki.

  • Odnajdź na pasku zadań w Twoim komputerze ikonę drukarki
  • Kliknij w nią prawym przyciskiem myszy
  • Wybierz “czyszczenie głowicy”

Ta czynność będzie wymagała od Ciebie odrobinę cierpliwości. Czasem aby czyszczenie głowicy przez oprogramowanie przyniosło pożądany efekt, jego powtórzenie może być konieczne od kilku do nawet kilkunastu razy.

Jeśli ten sposób nie zadziałał sprawdź nasz wcześniejszy wpis na blogu: Zaschnięty tusz w drukarce? Śpieszymy z pomocą!

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel