Drukarka i skaner czy urządzenie wielofunkcyjne?

2022-11-18
Drukarka i skaner czy urządzenie wielofunkcyjne?

Drukarka i skaner czy urządzenie wielofunkcyjne?

W obecnych czasach chcąc drukować, skanować i kopiować nie musisz martwić się o zakup kilku osobnych urządzeń. Bez problemu znajdziesz niewielkie urządzenie wielofunkcyjne, które łączy wszystkie najpotrzebniejsze funkcje w niewielkiej obudowie. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne  w użytkowaniu, ale również pozwala znacznie zaoszczędzić miejsce, co będzie miało ogromne znaczenie jeśli musisz dany sprzęt zamontować u siebie w domu, lub posiadasz małe biuro i nie chcesz potykać się o ogromną kserokopiarkę. Więcej o urządzeniach wielofunkcyjnych przeczytasz tutaj.

Co będzie lepsze? Osobna drukarka i skaner czy urządzenie wielofunkcyjne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z użytkowników ma inne potrzeby, a oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. My przedstawimy Ci jakie plusy i minusy niesie za sobą dany wybór, a Ty zdecydujesz, która opcja jest dla Ciebie najkorzystniejsza. 

Drukarka to jednofunkcyjne urządzenie, której zadaniem będzie wydruk powierzonych jej plików, możesz wybrać pomiędzy technologią laserową a atramentową, rozszerzoną o moduł Wi-Fi i automatyczny druk dwustronny , ale jeśli w planach masz również skany dokumentów itd., będziesz musiał(ła) zaopatrzyć się w dodatkowy skaner lub rozważyć zakup drukarki wielofunkcyjnej. Wybierając urządzenie wielofunkcyjne zyskujesz niezwykle funkcjonalne urządzenie, łączące drukarkę, skaner i ksero w jednej kompaktowej obudowie, którą bez problemu zmieścisz w swoim domu lub niewielkim biurze. Dodatkowo dzięki sprzętom wyposażonym w funkcję druku bezprzewodowego, nie musisz ustawiać urządzenia na biurku i zmniejszać swojego miejsca pracy, sprzęt możesz umieścić w dowolnie wybranym przez siebie miejscu i wygodnie obsługiwać za pomocą urządzeń mobilnych. Dodatkowym Plusem jest również możliwość kopiowania dokumentów bez potrzeby włączania komputera, czego niestety nie wykonasz decydując się na osobną drukarkę i skaner.

Używanie urządzeń wielofunkcyjnych wiąże się z większym problemem w przypadku uszkodzenia danego modułu. Jeśli uszkodzeniu ulegnie skaner, musisz serwisować całe urządzenie, pozbawiając się możliwości korzystania z drukarki. Problem ten nie pojawi się w przypadku wyboru osobnych sprzętów - jeśli skaner ulegnie awarii, do dyspozycji nadal pozostaje w pełni sprawna drukarka. Jeśli na swojej drukarce planujesz profesjonalnie drukować zdjęcia i grafiki lub potrzebujesz skanera do skanowania negatywów, wybierz oddzielne urządzenia, które dzięki rozszerzonym funkcjom zostały lepiej dopasowane do poszczególnych wymagań profesjonalnych użytkowników. 

Urządzenie wielofunkcyjne

plusy:

 • drukarka, skaner, ksero połączone w jednym urządzeniu
 • zajmuje niewiele miejsca,
 • możliwość obsługi bez komputera

minusy:

 • większy pobór prądu
 • większy problem w przypadku awarii 

 

Drukarka i skaner: 

plusy: 

 • dodatkowe funkcje ( możliwość druku na różnego rodzaju powierzchniach, profesjonalny druk zdjęć, skanu negatywów itd.) 
 • dostępna wyższa jakość skanu i druku
 • mniejszy problem w przypadku awarii jednego z urządzeń

minusy:

 • potrzeba zakupu dwóch urządzeń
 • zajmuje więcej miejsca 
 • do obsługi wymagany komputer lub laptop

Urządzenie wielofunkcyjne - dla kogo?

Biuro

Drukarki wielofunkcyjne to idealne rozwiązanie dla firmy, zwłaszcza jeśli potrzebujesz urządzenia, które zmieści się w niewielkim pomieszczeniu. Sterty dokumentów, faktur czy umów, to wydruki pierwszej potrzeby w każdym biurze, Jeśli więc w swojej firmie potrzebujesz urządzenia wielozadaniowego do podstawowych zadań biurowych, urządzenie wielofunkcyjne idealnie sprawdzi się w takim miejscu.

Dom

Jeśli poza wydrukami dokumentów od czasu do czasu potrzebujesz coś zeskanować lub skopiować w kolorze, rozważ wybór urządzenia wielofunkcyjnego atramentowegoNieduże i łatwe w obsłudze urządzenie wielofunkcyjne na pewno poradzi sobie z wydrukiem tekstów, kolorowanek czy referatów do szkoły.

Osobna drukarka i skaner - dla kogo? 

Profesjonaliści 

Jeśli potrzebujesz drukarki lub skanera do profesjonalnych wydruków i skanów oraz potrzebujesz uzyskać najwyższą jakość druku, zdecydowanie polecamy wybór osobnej drukarki i skanera, rozszerzonych o funkcje odpowiadające Twoim wymaganiom. 

Jeśli nie planujesz wykorzystywać drukarki do profesjonalnych wydruków, a od swojego sprzętu oczekujesz, że sprawdzi się w podstawowych pracach biurowych w Twoim domu lub biurze, rozważ wybór urządzenia wielofunkcyjnego. W naszych czasach producenci oferują sprzęty o parametrach godnych uwagi, w całkiem przystępnych cenach. 

Pamiętaj, że drukarka to urządzenie, które kupujemy na lata, dlatego niezależnie czy wybierzesz osobną drukarkę czy urządzenie wielofunkcyjne, sprawdź koszty eksploatacji danego urządzenia. Sprawdź czy cena zakupu nowego tuszu/tonera nie przekracza ceny zakupu drukarki oraz czy na rynku dostępne są tańsze zamienniki.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel