Funkcja ADF w urządzeniu wielofunkcyjnym - co to takiego?

2022-11-28
Funkcja ADF w urządzeniu wielofunkcyjnym - co to takiego?

Urządzenie wielofunkcyjne

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest urządzenie wielofunkcyjne. Jak można wywnioskować z nazwy - jest to urządzenie, które posiada wiele funkcji, a dokładnie funkcję drukowania, kserowania i skanowania. Drukarki 3w1 przez swoją wszechstronność to jedne z najczęściej wybieranych sprzętów do biur i domów. Ich niewielkie rozmiary, intuicyjna obsługa i duża funkcjonalność czynią je niezwykle wygodnymi urządzeniami dla każdego użytkownika. Jeśli planujesz zakup urządzenia wielofunkcyjnego do biura i chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, polecamy nasz artykuł - Urządzenie wielofunkcyjne do biura

Urządzenie wielofunkcyjne z funkcją ADF

Wybierając nowe urządzenie drukujące do swojego domu lub biura, lub przeglądając instrukcje już posiadanego sprzętu, zauważyłeś(łaś), że dany model posiada funkcję ADF Automatic Document Feeder (Automatyczny Podajnik Dokumentów) jeśli nie wiesz do czego służy podana funkcja już spieszymy z wyjaśnieniem. 

Co to jest ADF?

ADF to prosto mówiąc automatyczny podajnik papieru. Wystarczy, że plik dokumentów, który potrzebujesz skserować włożysz do podajnika ADF znajdującego się w urządzeniu wielofunkcyjnym lub ksero, klikniesz odpowiednią opcję, a on samodzielnie pobierze po jednej kartce ze stosu, skanując ją lub kserując. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz każdorazowo podnosić pokrywy skanera i wymieniać ręcznie każdej strony z osobna, martwiąc się o jej odpowiednie ułożenie na szybie. 

Co to jest ARDF?

Istnieje również podajnik ADF dwustronny, który nazywany podajnikiem ARDF.
Takie urządzenie automatycznie skanuje jedną stronę, następnie odwraca ją i skanuje drugą stronę dokumentu. 

Oczywiście praca bez urządzenia z podajnikiem ADF jest możliwa, jednak jeśli skanujesz dużo i tracisz mnóstwo czasu na wymianie pojedynczych kartek w skanerze, na pewno zauważysz różnicę, jeśli zaczniesz korzystać z urządzenia z automatycznym podajnikiem dokumentów ADF. Ma ono niestety pewne ograniczenia i nie każdy rodzaj dokumentu, możesz umieścić w podajniku. 

W podajniku ADF nie umieszczaj:

  • niestandardowego papieru takiego jak: papier śliski ilustracyjny i termoczuły,
  • folia aluminiowa i kalka maszynowa,
  • zbyt cienkich arkuszy,
  • zbyt grubych arkuszy (np. pocztówki), 
  • kartek posiadających dziury, uszkodzenia, rozdarcia, 
  • zawilgoconych dokumentów, 
  • kartek z naklejonymi karteczkami, taśmą klejącą i innymi doczepionymi materiałami, 
  • zszytych/sklejonych dokumentów, zwłaszcza posiadających metalowe lub inne wystające części takie jak zszywki czy klipsy, 
  • pogniecionych, zmarszczonych i zmiętych arkuszy,
  • kartek z niezaschniętym tuszem.

Przed umieszczeniem dokumentów w podajniku upewnij się, że między nimi nie znajdują się żadne, niezalecane przez producenta arkusze. Jeśli dokument, którego nie powinniśmy kserować przez ADF znajdzie się w podajniku, może spowodować zacięcie papieru lub co gorsza trwałe uszkodzenie urządzenia. 

Jak używać ADF

  • odpowiednio przygotuj dokumenty - sprawdź czy między arkuszami nie pojawiła się żadna kartka, mogąca wpłynąć negatywnie na urządzenie,
  • prowadnice krawędzi tacy podajnika odsuń jak najdalej do zewnątrz, 
  • ułóż kartkę w odpowiedniej pozycji: pierwszą stronę połóż na tacy podajnika, zadrukowaną stronę zwróć ku górze, górną krawędź dokumentu skieruj do wnętrza podajnika,
  • wsuń plik dokumentów do podajnika,
  • dosuń prowadnice, tak aby przylegały do papieru (uważaj, aby nie dosunąć prowadnic zbyt mocno i nie zniekształcić papieru).

Uważaj kserując/skanując ważne dokumenty, ADF pobiera kartkę i automatycznie kseruje ją, przerzucając przez mechanizmy urządzenia. Jest to niezwykle wygodna  funkcja, która znacznie przyspiesza pracę, istnieje jednak ryzyko zacięcia arkusza w maszynie. Dlatego jeśli planujesz kserować lub skanować ważne dokumenty, polecamy wykorzystanie klasycznej metody skanowania, umieszczając zadrukowaną stronę na szybie skanera. Unikniesz w ten sposób możliwości zniszczenia kartki między rolkami urządzenia.  

ADF nie chce pobierać papieru

Jeśli Twój podajnik nie chce pobierać papieru, jest szansa, że samodzielnie poradzisz sobie z usterką. Problemem może być zacięcie kartki w podajniku lub zabrudzenie wałków, podających papier. Dokładną instrukcję wyjęcia zaciętej kartki z podajnika i jego oczyszczenie znajdziesz na stronie producenta swojego urządzenia. Pamiętaj aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i przed wyjęciem zaciętego arkusza wyłączyć urządzenie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel