Jak bezpiecznie i skutecznie czyścić rozsypany toner

2025-04-07
Jak bezpiecznie i skutecznie czyścić rozsypany toner

Rozsypany toner to koszmar każdego użytkownika drukarki. Uciążliwe, trudne do usunięcia zabrudzenia to jednak nie wszystko - bezpośredni kontakt z proszkiem tonera może zaszkodzić Twojemu zdrowiu, a użycie niewłaściwego sprzętu przy sprzątaniu grozi nawet pożarem. Dowiedz się, jak bezpiecznie pozbyć się rozsypanego tonera. 

Jak bezpiecznie i skutecznie czyścić rozsypany toner

Toner w kasetach do drukarek laserowych to niezwykle drobny proszek, od 5 do 30 mikrometrów, najczęściej między 5 a 15. To zaledwie 1/10 szerokości ludzkiego włosa. Składa się z surowców takich jak poliester, syntetyczny wosk i barwniki, o czym pisaliśmy więcej tutaj. Mikroskopijne rozmiary cząsteczek tonera i użyte surowce pozwalają na osiągnięcie wysokiej precyzji w druku, ale zarazem stwarzają zagrożenie - nie tylko dla Twoich ubrań i dywanu w Twoim biurze, ale także dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa całego budynku. Tłumaczymy, dlaczego tak ważne jest, aby zachować ostrożność przy sprzątaniu rozsypanego tonera.

Dlaczego rozsypany toner jest niebezpieczny?

Przedstawiamy właściwości proszku tonera, które sprawiają, że rozsypanie wkładu jest kłopotliwe, a potencjalnie niebezpieczne.

Topliwość tonera - uważaj na ubrania i dywany!

Każdy, komu zdarzyło się rozsypać toner do drukarki wie, jak niezwykle trudno go wyczyścić, zwłaszcza z tkanin. Drobne cząsteczki tonera łatwo niechcący wetrzeć głęboko we włókna tkaniny, a jeśli wypierzesz tkaninę w ciepłej wodzie lub włożysz ją do automatycznej suszarki, plastikowe cząsteczki stopią się i wyczyszczenie tonera będzie niemożliwe. 

Drobne cząsteczki - nie wdychać proszku tonera!

Wdychanie drobnych pyłów jest szkodliwe dla Twoich płuc i może prowadzić do stanów zapalnych i chorób, takich jak pylica. Uważaj także, aby toner nie dostał się do Twoich oczu! Wiele substancji używanych do produkcji tonera jest toksycznych i nie powinno dostać się do Twojego organizmu. W przypadku kontaktu z tonerem wyjdź jak najszybciej na zewnątrz na świeże powietrze i oddychaj głęboko, a jeśli toner dostanie się do Twoich oczu lub ust przemyj je dużą ilością wody. Jeśli zauważysz oznaki złego samopoczucia czy objawy takie jak utrzymujący się kaszel, skontaktuj się z lekarzem.

Statyczność i łatwopalność

Cząsteczki tonera bardzo łatwo się elektryzują - dzięki temu mogą być przenoszone na papier przez wałek bębna. To jednak sprawia, że wciąganie rozsypanego tonera niezabezpieczonym odkurzaczem może mieć katastroficzne konsekwencje i doprowadzić do zapłonu.

Sprzątanie tonera rozsypanego w pomieszczeniu 

Pamiętaj, aby nie próbować zmyć rozsypanego tonera wodą ani nie pocierać zabrudzonych powierzchni. Chroń usta. Wbrew ostrzeżeniom niektórych producentów, możesz wciągnąć proszek odkurzaczem, ale tylko jeśli masz zainstalowany odpowiedni filtr i wąż. W przeciwnym wypadku ryzykujesz zanieczyszczeniem pomieszczenia pyłem, a nawet pożarem! 

Do czyszczenia zabrudzeń z tonera potrzebne Ci będą:

  • Maseczka - przy sprzątaniu tonera polecamy użyć maski przeciwpyłowej, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z dużą ilością rozsypanego proszku. Jeśli nie masz specjalistycznej maski, użyj zwyczajnej ochronnej maseczki jednorazowej. 
  • Filtr HEPA do odkurzacza - to cząsteczkowy filtr o wysokiej skuteczności, który wykorzystywany jest do ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza, bakteriami i wirusami i pyłami. Wykonany z cienkich włókien szklanych i węgla aktywnego, pozbędzie się drobnego proszku z powietrza i zabezpieczy Cię i Twoich współpracowników lub rodzinę przed wdychaniem tonera.
  • Konduktywny wąż do odkurzacza (przewodzący ładunek elektryczny) - wbrew pozorom, aby zachować bezpieczeństwo przy sprzątaniu łatwo elektryzujących się materiałów, takich jak proszek tonera, potrzebujesz właśnie węża, który przewodzi ładunek elektryczny. Taki wąż bezpiecznie odprowadza ładunki na zewnątrz odkurzacza i nie pozwala na mocne elektryzowanie się proszku wewnątrz rury, a dzięki temu zapewnia, że toner się nie zapali. Węże przewodzące ładunki elektryczne dostępne są w specjalistycznych sklepach z urządzeniami i środkami czyszczącymi dla branży przemysłowej.

Czyszczenie tonera z ubrań

Jeśli toner dostał się na Twoje ubrania, nie musisz ich wyrzucać. Pamiętaj jednak, aby absolutnie nie prać tkaniny zabrudzonej tonerem w ciepłej wodzie ani nie suszyć w suszarce, bo to utrwala plamy. Uważaj, aby mocno nie przecierać zabrudzonej powierzchni.

Aby wyczyścić zabrudzenie z tonera:

  • Postaraj się wytrzepać możliwe jak najwięcej proszku z tkaniny.
  • Używając szczotki o miękkich włóknach, możesz spróbować zetrzeć część proszku przesuwając delikatnie po powierzchni, ale uważaj, aby nie wetrzeć go głębiej we włókna.
  • Wywabiaj proszek chłonną ściereczką, gąbką lub ręcznikiem papierowym - małe ilości wysypanego tonera możesz ostrożnie oczyścić ściereczką nasączoną alkoholem - dotykaj ściereczką powierzchni zbierając miejscowo, tak żeby toner przeniósł się na ściereczkę. Unikaj pocierania, by nie rozsmarować proszku pod wpływem ciepła wytwarzanego przez tarcie!
  • Spryskaj plamę lakierem do włosów,
  • Ponownie przykładaj ręczniki papierowe po obu stronach zabrudzenia, by przenieść na nie proszek,
  • Wypierz w zimnej wodzie.

Jeśli ubranie, które chcesz wyczyścić jest zrobione z jedwabiu lub wełny, zamiast alkoholu możesz użyć soku cytrynowego.

Przede wszystkim - nie panikuj

W czyszczeniu zabrudzeń z tonera ostrożność i dokładność jest ważniejsza od szybkości. Pamiętaj, aby nie wpadać w panikę, gdyż za bardzo się śpiesząc lub denerwując możesz nawdychać się proszku tonera, lub doprowadzić do utrwalenia plam, na przykład przez zbyt silne pocieranie powierzchni. Z drugiej strony, nie zostawiaj rozsypanego tonera za długo, aby cząsteczki nie unosiły się w powietrzu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2025
pixel