Jak drukować zdjęcia na papierze fotograficznym?

2022-12-02
Jak drukować zdjęcia na papierze fotograficznym?

Zdjęcia to jedne z najlepszych pamiątek z wakacji, ważnych wydarzeń czy nawet codziennych chwil. W obecnych czasach nasze smartfony robią zdjęcia, w jakości mogącej konkurować z aparatami fotograficznymi, warto więc przenieść je z wersji cyfrowej na papierową za pomocą kilku kroków które opisaliśmy tutaj. W tym artykule podpowiemy Ci jak uzyskać jeszcze lepsze efekty poprawnie drukując zdjęcia na papierze fotograficznym. Jeśli więc nie wiesz jak korzystać z papieru fotograficznego i jak ustawić drukarkę, aby uzyskać najlepsze efekty zapraszamy do czytania.

Co to jest papier fotograficzny?

Papier fotograficzny to papier przeznaczony do wydruku zdjęć na domowej drukarce atramentowej. Jego skład różni się od standardowej kartki ksero. Dzięki zastosowaniu odpowiednich warstw polimerów i rozjaśniacza optycznego, tusz nie wpija w papier fotograficzny tak głęboko, jak w standardową kartkę ksero, a barwy zostają lepiej odwzorowane. 

Papier fotograficzny do drukarki atramentowej

Drukarki atramentowe to urządzenia, które świetnie sprawdzają się do wydruku zdjęć w domu. Doceniamy je za ich niski koszt eksploatacji, wysoką rozdzielczość i dobrze odwzorowane barwy. To właśnie do atramentówek tworzone są podstawowe papiery fotograficzne. 

Papier fotograficzny do drukarki laserowej 

Ze względu na problemy drukarek laserowych z odpowiednim odwzorowaniu kolorów i kontrastu, nie poleca się ich do wydruku zdjęć. Z tego powodu oferta papieru fotograficznego do drukarki laserowej jest bardzo ograniczona. 

Papier fotograficzny - jak wybrać

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zwróć uwagę na parametry papieru fotograficznego:

Gramatura - czyli grubość papieru. Im wyższa gramatura, tym grubsza kartka. Wyższa gramatura wiąże się również z większą sztywnością i wytrzymałością papieru, przez co nasze zdjęcia zostaną z nami na lata. Jeśli planujesz umieścić swoje zdjęcia w albumie lub ramce, wystarczy, że wybierzesz papier o gramaturze co najmniej 200g. Przed zakupem papieru, sprawdź, czy Twoja drukarka atramentowa obsługuje daną gramaturę. 

Format - najbardziej popularnym formatem zdjęć jest 10x15, czyli kartka o krawędzi 10cm na 15cm. Papier fotograficzny 10x15 znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Możesz również zdecydować się na papier fotograficzny w formacie A4 (21x29,7cm) i umieścić kilka zdjęć na jednej stronie lub wydrukować jedno zdjęcie w większym formacie.

Powierzchnia - do wyboru masz wiele możliwości. Główną cechą różniącą powłoki będzie to w jakim stopniu dany papier będzie się błyszczał. Na rynku znajdziesz papier błyszczący, półbłyszczący, matowy, półmatowy, satynowy a nawet perłowy czy metaliczny. To jaką powłokę papieru wybierzesz zależy od Twoich preferencji i tego jaki efekt pragniesz uzyskać. 

Gradacja - gradacja papieru pozwala manipulować kontrastem obrazów, co będzie miało znaczenie przy profesjonalnych wydrukach zdjęć. Do domowych wydruków w zupełności wystarczy papier jednogradacyjny.

Jak ustawić drukarkę

W ustawieniach niektórych modeli drukarek znajdziesz opcję przygotowaną specjalnie pod wydruk zdjęć. Jeśli jednak Twoja drukarka atramentowa nie posiada tego typu ustawień, musisz wybrać odpowiednie opcje samodzielnie. Na szczęście to nic trudnego, już tłumaczymy jak powinieneś(naś) ustawić opcje wydruku, aby uzyskać najlepsze efekty.

  • ustaw funkcję wydruku bez marginesów,
  • ustaw odpowiedni format papieru,
  • wybierz rodzaj papieru,
  • ustaw najwyższą jakość wydruku.

Jak wkładać papier fotograficzny do drukarki?

Ważne jest również odpowiednie włożenie papieru fotograficznego do podajnika na papier. 
Pamiętaj aby dopasować prowadnice w podajniku do rozmiaru papieru - krótsza krawędź kartki powinna być skierowana do wnętrza drukarki. 

Pamiętaj, że tusz z którego korzysta drukarka atramentowa to ciecz, dlatego po wydrukowaniu zdjęcia postaraj się przez jakiś czas nie dotykać zadrukowanej powierzchni, tak aby tusz mógł porządnie zaschnąć. 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixel