Jak działa drukarka atramentowa?

2022-11-15
Jak działa drukarka atramentowa?

Drukarki laserowe i atramentowe to urządzenia drukujące, które posiadają znaczne różnice. To właśnie atramentówki są najczęściej wybieranymi urządzeniami drukującymi do domowego użytku. Nic dziwnego, w końcu przyciągają nas swoją niską ceną i wszechstronnym zastosowaniem. Drukarki atramentowe umożliwiają wydruk zarówno czarno białych dokumentów jak i kolorowych zdjęć i plakatów.

Historia drukarki atramentowej

Mimo, iż początki technologii wykorzystywanej w obecnych atramentówkach sięgają 1976 roku, pierwszą na świecie drukarkę stworzył dobrze znany nam koncern Hewlett-Packard. To właśnie drukarka atramentowa HP DeskJet pojawiła się jako pierwsza w 1988 roku.

Zasada działania drukarki atramentowej

Drukarka atramentowa wykorzystuje do druku głowicę drukującą, w której znajdują się setki a nawet tysiące mikroskopijnych dysz. Za ich pomocą urządzenie wystrzeliwuje maleńkie krople ciekłego tuszu (środka barwiącego) na kartkę papieru. 

Jakość odwzorowania barw wydruków kolorowych w dużej mierze zależy od tego jakiej wielkości kropelki tuszu drukarka potrafi nanosić na arkusz papieru. Im mniejszą wielkością kropli drukarka nanosi obraz na kartkę, tym lepsze odwzorowanie barw wydruku.

Typy głowic w drukarce atramentowej

Głowica zintegrowana z urządzeniem - takie rozwiązanie posiada np. drukarka Epson - w drukarkach od firmy Epson, głowica jest na stałe zamontowana w urządzeniu, dlatego jeśli ulegnie zaschnięciu lub uszkodzeniu, konieczna będzie interwencja serwisanta, lub wymiana całego urządzenia na nowe. Ten typ głowicy drukarki atramentowej wiąże się z większym problemem w przypadku zaschnięcia dysz głowicy drukującej, jednak pozwala na zakup tańszych wkładów drukujących.
Głowica zintegrowana z wkładem drukującym - takie rozwiązanie posiada np. drukarka HP - w starszych modelach drukarek HP Deskjet wkłady występują ze zintegrowaną głowicą drukującą, w tym przypadku, za każdym razem gdy wymieniasz tusz, wymieniasz również głowicę. 

Jak działa drukarka atramentowa

  • po przygotowaniu odpowiedniego pliku do druku, naciskamy przycisk “drukuj” 
  • komputer przekazuje odpowiednie informacje do pamięci naszej drukarki atramentowej
  • drukarka atramentowa przetwarza dane
  • z podajnika zostaje pobrany arkusz papieru 
  • drukarka atramentowa liniowo nanosi kolejne części obrazu, wtryskując krople atramentu na papier
Profesjonalne drukarki przemysłowe działają głównie na zasadzie Continuous-Ink-Jet (CIJ), czyli krople atramentu zostają stale wyrzucane z dysz. 
Małe drukarki atramentowe przeznaczone do użytku domowego działają w technologii drop on demand (DOD), czyli kropelki tuszu wyrzucane zostają jedynie w momencie, gdy mają pojawić się na papierze. 

Drukarka atramentowa, która nie zasycha

Bez względu na to czy wybierzesz drukarkę atramentową Canon, Epson czy HP, ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej eksploatacji urządzenia. Jednym z minusów drukarek atramentowych jest ich podatność na zasychanie, jeśli drukujesz sporadycznie i nie pamiętasz o regularnym wydruku co najmniej jednej strony na 1-2 tygodnie, tusz w Twoim urządzeniu może zaschnąć, przez co może być konieczna wizyta w serwisie, a w najgorszym wypadku nawet wymiana urządzenia na nowe. 
Jeśli zapominasz o regularnych wydrukach, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia z funkcją automatycznego czyszczenia głowicy, spotykaną w drukarkach atramentowych brother. 
Pomimo, że drukarka, z funkcją automatycznego czyszczenia, potrafi wyrwać Cię ze snu w środku nocy i porządnie wystraszyć, tylko dlatego, że według niej był to idealny moment na czyszczenie głowicy, to jest to przydatna funkcja, dzięki której, nie musisz zaprzątać sobie głowy i pamiętać o cotygodniowym drukowaniu. 
Więcej o zaschniętym tuszu w drukarce atramentowej przeczytasz tutaj.

Tusz do drukarki atramentowej - skład

Tusz do urządzenia drukującego to kompozycja chemiczna, w której skład wchodzą m.in. woda, pigmenty, konserwanty, polimery, surfaktanty, koagulanty, związki chelatowe, substancje higroskopijne, humektanty, dodatki zapobiegające zwijaniu oraz anti - kogationy.
Istnieją dwa typy tuszu: tusz rozpuszczalnikowy oraz tusz pigmentowy.

Wysokiej jakości tusz do drukarki atramentowej

Dużym minusem w przypadku tanich drukarek atramentowych jest wysoki koszt ich eksploatacji. Częstym problemem w przypadku kiedy wybierzesz najtańsze urządzenie, jest wysoka cena wkładów drukujących i całkowity brak dostępności tańszych tuszów zamiennych, co wiąże się z wysokim kosztem eksploatacji drukarek atramentowych.

Doskonale wiemy jak ważny w użytkowaniu drukarki atramentowej jest wysokiej jakości tusz. 
wkładając w swoją drukarkę tanie zamienniki tuszu od niesprawdzonego dostawcy, możesz uzyskać niskiej jakości, nietrwałe wydruki, lub co gorsza, doprowadzić do uszkodzenia swojej drukarki
Dlatego tak ważne jest używanie materiałów eksploatacyjnych z najwyższej półki. 
W Print24.com.pl wyselekcjonowaliśmy towary pochodzące od sprawdzonych dostawców, oferujących najwyższą jakość. Ofertę naszych tuszów do drukarek atramentowych znajdziesz tutaj
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel