Jakie są normy wydajności druku stron?
Z oznaczeniami normy wydajności druku stron często spotykamy się wybierając wkład do naszej drukarki. Normy te określają, jaka jest maksymalna ilość stron, które możemy wydrukować przy użyciu danego kartridża. Zostały opracowane przy współpracy dwóch stowarzyszeń: Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO z Genewy w Szwajcarii oraz Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej IEC.
Normy ISO/IEC, które dotyczą tonerów i wkładów atramentowych to:
- ISO/IEC 19752 - „Metoda określania wydajności kaset z tonerem do monochromatycznych drukarek laserowych oraz urządzeń wielofunkcyjnych zawierających komponenty drukujące”
- ISO/IEC 19798 - „Metoda określania wydajności kaset z tonerem do kolorowych drukarek laserowych i urządzeń wielofunkcyjnych zawierających komponenty drukujące”
- ISO/IEC 24711 - „Metoda określania wydajności kaset z tuszem do kolorowych drukarek atramentowych i urządzeń wielofunkcyjnych zawierających komponenty drukujące”
Standardy, według których określane są normy i przeprowadzane badania są stale aktualizowane by wziąć pod uwagę rozwój na rynku materiałów eksploatacyjnych do drukarek.
Jak przeprowadzane są testy wydajności?
Testy zgodności z normami ISO są ustandaryzowane, przeprowadzane w ściśle kontrolowanym środowisku. Zarówno temperatura jak i wilgotność powietrza są utrzymywane na określonym poziomie.
Zasada, na której opierają się testy normy ISO/IEC 19752 dla kartridży mono jest prosta. Badania wykazały, że dla stron czarno-białych średni procent pokrycia wynosi najczęściej 4-5%. Tą wartość przyjmuje się jako standard, zgodnie z którym przygotowana jest strona testowa. Następnie, powtarzane jest drukowanie tej samej strony aż wkład nie zostanie wyczerpany, z przerwami na uzupełnianie papieru.
Jak wygląda kartka o pokryciu 4-5% sprawdzisz tutaj.
W przypadku druku kolorowego, obserwowane są większe wahania w średnim pokryciu strony. Z tego powodu w określaniu zgodności z normami ISO/ IEC 19798 i 24711 stosuje się 5 stron testowych, które drukowane są w kolejności. 4 z nich reprezentują różne typy dokumentów, zawierających w zróżnicowanych proporcjach tekst i obrazy w czerni i kolorach. Za wartość pokrycia przyjęto 20%, z czego ok. 5% reprezentuje każdy z kolorowych wkładów (czarny, niebieski, magenta i żółty).
Dla wszystkich powyższych norm testy przeprowadza się na przynajmniej trzech urządzeniach, z użyciem przynajmniej 3 wkładów na dany kolor, co oznacza że jeden rodzaj kartidża testowany jest 9 razy. Drukarki wykorzystane do testów są zaprogramowane zgodnie z ustawieniami fabrycznymi. Nie stosuje się fabrycznie nowych urządzeń - po wyjęciu z pudełka, drukarka musi wyczerpać przynajmniej jeden wkład, który nie jest brany pod uwagę w teście.
Normy wydajności a realia pracy biurowej
Każdy, kto pracował na drukarce w domu lub w biurze zauważy, że opisane powyżej warunki testowe nie tylko mocno różnią się od realiów przeciętnego użytkownika, a wręcz są prawie niemożliwe do odtworzenia. Przede wszystkim, poza laboratorium nie będziemy drukować setek czy tysięcy stron w trybie ciągłym. W zależności od typu drukowanych dokumentów, średnie pokrycie stron może znacznie się różnić od stron testowych, tak samo jak warunki atmosferyczne w biurze czy poziom zużycia naszego sprzętu. Dlatego nie możemy się spodziewać, że osiągniemy wyniki dokładnie równe normom. Wydajność wkładu powinna być jednak bardzo zbliżona do określonych.