Wydajność wkładu do drukarki - czy Twój tusz/toner skończył się za szybko?

2022-10-20
Wydajność wkładu do drukarki - czy Twój tusz/toner skończył się za szybko?

Kupiłeś/łaś nowy tusz lub toner, a on skończył się przed deklarowaną przez producenta ilością wydruków? Wybierając odpowiedni tusz lub toner do swojego urządzenia drukującego, sprawdziłeś/łaś jego wydajność, ale masz pewność, że wkład nie wystarczył na tyle ile powinien?
Musisz jednak zwrócić uwagę, na fakt, że wydruk wydrukowi nie równy. Skąd więc bierze się podawana przez producenta wydajność? Już tłumaczymy.

 

 W informacji technicznej podanej przez producenta widnieje wydajność danego tonera / tuszu w przeliczeniu na ilość stron. Teoretycznie rzecz biorąc, wystarczyłoby podzielić cenę nowego wkładu, przez ilość deklarowanych przez producenta wydruków i mielibyśmy czysty obraz, ile wyniesie koszt wydruku jednej strony.

Niestety sprawa nie jest tak prosta. W końcu każdy klient ma inne wymagania, prawda? Drukując dokumenty, zużyjesz mniej tuszu lub tonera niż w przypadku wydruku kolorowego zdjęcia czy grafiki.

Jak w takim razie obliczyć Na ile stron starczy tusz / toner w drukarce?

Wydajność tonera i tuszu jest ustandaryzowana ścisłymi normami 

 • drukarki laserowe: ISO/IEC 19 752
 • drukarki atramentowe:  ISO/IEC 24 711


Aby informacja odnośnie zużycia wkładu była miarodajna musimy ustosunkować się do jednego rodzaju wydruku. Żywotność tonera przeliczona na liczbę wydruków, podawana jest przy 5% zadrukowaniu strony A4.  

Tajemnicze 5% wydruku, co to oznacza i jak wygląda strona z 5% zaczernieniem?

5% zaczernienia uzyskamy przy:

 • wydruku połowy strony A4
 • użyciu czcionki Times New Roman
 • użyciu wielkości czcionki - 12pt


12% zaczernienia otrzymamy przy:

 • wydruku całej strony A4
 • użyciu czcionki Times New Roman
 • użyciu wielkości czcionki - 12pt


30% - 80% 
zaczernienia uzyskamy przy:

 • wydruku całej strony A4
 • tekstu z obrazkami
 • użyciu czcionki Times New Roman
 • użyciu wielkości  czcionki - 12pt

Twoja drukarka zużyje najwięcej tonera lub tuszu, drukując na przykład zdjęcia czy grafiki. Takie wydruki najbardziej obniżają wydajność zakupionego przez Ciebie wkładu. Warto mieć to na uwadze, dobierając odpowiedni dla siebie model urządzenia. Jeśli Twoje wydruki są wymagające, będziesz potrzebował/ła częstszej wymiany wkładu drukującego. Przed kupnem drukarki sprawdź w jakiej cenie znajdziesz toner lub tusz wymienny, zorientuj się również czy dostępne są odpowiadające im zamienniki. Dostępność zamienników tuszów i tonerów drukujących najwyższej jakości, szybko sprawdzisz, wyszukując dany model drukarki w ofercie naszego sklepu Print24.com.pl.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie na ile stron starcza tusz lub toner w drukarce. To jak szybko skończy się płyn w tuszu lub proszek w tonerze zależy w dużej mierze od tego co, ile i jak często drukujesz.

Możesz znacznie obniżyć koszty eksploatacji swojej drukarki, stosując kilka prostych sposobów. O tym jak to zrobić pisaliśmy TUTAJ.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel