Rodzaj druku a typ zlecenia - dopasuj technologię druku do potrzeb swojej firmy
Rodzaj druku a typ zlecenia - dopasuj technologię druku do potrzeb swojej firmy
Dostępne na rynku technologie druku mogą różnić się nie tylko sposobem wykonania, ale także jakością uzyskiwanych wydruków, wytrzymałością, szybkością czy opłacalnością. Optymalna technologia druku zależy także od nakładu Twojego projektu. Niezależnie od tego, czy materiały takie jak ulotki, plakaty, katalogi, broszury czy bannery drukujesz in-house - we własnej firmie - czy zlecasz firmie zewnętrznej, warto poznać najczęściej stosowane metody druku, ich wady oraz zalety.
Druk tradycyjny - metody, zastosowania
Druk tradycyjny jest zwany także drukiem analogowym. Co kryje się pod tą nazwą? To określenie nie dotyczy jednego, konkretnego procesu, a wszystkich technologii druku, które opierają się na procesach fizycznych i chemicznych. W druk tradycyjnym tekst lub obrazy przenosi się na zadrukowaną powierzchnię za pomocą matrycy pokrytej atramentem. Druk tradycyjny dzieli się na różne rodzaje ze względu na użyte narzędzia i procesy.
Druk offsetowy, lub poligrafia
Popularna forma druku, często wykorzystywana przy drukowaniu wysokich nakładów, zwłaszcza czasopism i gazet. Do jego zalet należy wysoka jakość i trwałość druków oraz opłacalność przy wysokich nakładach, wadą zaś jest brak możliwości personalizacji i czas oczekiwania.W druku offsetowym farba z płaskiej formy drukowej przenoszona jest systemem wałków na cylindry pośrednie obciągnięte gumą. Cylindry następnie nanoszą farbę na arkusz, lub na zwój (rolę) papieru. Utrwalanie druku zachodzi za pomocą wsiąkania, polimeryzacji lub wsiąkania i odparowania pod wpływem wysokiej temperatury. Metoda wykorzystująca ciepło, heatset, pozwala wykonać wysokiej jakości nadruki na papierze kalandrowanym i kredowanym.
Sitodruk
Ta zadziwiająco wszechstronna metoda druku może być wykorzystywana do drukowania nie tylko na papierze czy tekturze, ale także folii, tkaninie, tworzywach sztucznych, metalach czy szkle, również w wielkich formatach. Często stosuje się go do wykonywania najróżniejszych druków reklamowych, takich jak plakaty, etykiety, czy loga sponsorów. Sitodruk jest ceniony za swoją trwałość, bogactwo barw oraz właśnie możliwość drukowania na różnorodnych materiałach. Jak działa sitodruk? Proces polega na przeciskaniu farby przez siatkę w aluminiowej ramie, z nićmi z nylonu, poliestru lub metalu, w której część otworów jest zablokowanych lub zasłoniętych przez szablon. Zablokowane pola siatki reprezentują puste obszary w druku - miejsca, gdzie nie zostanie naniesiona farba.
Fleksografia
Fleksografia to metoda często wykorzystywana do zadrukowania nierównych powierzchni, takich jak np. tektura falista. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w przygotowaniu efektownych i funkcjonalnych opakowań. Ten szybki i tani proces nie pozwala jednak uzyskać wysokiej jakości obrazu.Ta technika korzysta z elastycznej, wypukłych płyt - form drukujących - wykonanych z plastiku lub z papieru oraz szybkoschnących farb.
Wklęsłodruk
To określenie opisuje wszystkie metody druku, w których na powierzchnię zadrukowaną przenoszony jest tusz z wgłębień na matrycy. Całość matrycy pokrywana jest tuszem, który zbiera się z wierzchu za pomocą rakla. Następnie matrycę przyciska się do papieru na specjalnej prasie. Znaczną wadą metody jest czasochłonność przygotowania matrycy, zaś niewątpliwą zaletą jest pole do artystycznej ekspresji, możliwość uzyskania wielu detali oraz trudność podrobienia wydruku - dzięki czemu ta metoda wykorzystywana jest między innymi przy produkcji znaczków pocztowych i banknotów.Wklęsłodruk ma zastosowanie zarówno w przemyśle, gdzie najczęściej stosowane metody to rotograwiura i tampodruk jak i w sztuce warsztatowej w technikach takich jak sucha igła, akwatinta, akwaforta, heliograwiura, heliografia, miedzioryt, staloryt, miękki werniks czy mezzotinta.
Druk cyfrowy - działanie, zastosowania
Z drukiem cyfrowym wielu pracowników biur czy korporacji ma do czynienia na co dzień. Mowa tu o druku laserowym lub atramentowym, sterowanym przez komputer. Ma szerokie zastosowanie zwłaszcza przy drukowaniu w małym lub średnim nakładzie na różnych rodzajach papieru.W odróżnieniu od druku analogowego, ten proces nie wykorzystuje matrycy - pliki przesyłane są bezpośrednio do drukarki i drukowane prosto na papierze czy innym medium. Do zalet druku cyfrowego należy jego dostępność i łatwość wykonania za pomocą urządzeń dostępnych w większości firm - nie wymaga on specjalistycznych umiejętności od wykonującego druk, oraz łatwość personalizacji. Jako rodzaje druku cyfrowego możemy wyróżnić druk pigmentowy i druk solwentowy.
Wybór technologii druku - na co zwracać uwagę
Na co warto zwrócić uwagę wybierając technologię druku? Ważne są koszty, wytrzymałość, jakość czy możliwości personalizacji, pamiętaj jednak, by patrzeć nie tylko na jeden czynnik, ale na sumę czynników. Nawet jeśli technika pozwala osiągnąć bardzo wysoką jakość drukowania, może być nieopłacalna dla nakładu, który chcesz uzyskać, lub oferować mniejszą odporność wydruku. Użyj naszej listy jako wskazówki by zidentyfikować potrzeby i priorytety Twojego projektu.
Personalizacja i powtarzalność
Możliwość personalizacji jest kluczowa przy wyborze między drukiem analogowym a cyfrowym. Chcesz wydrukować np. spersonalizowane zaproszenia na event z nazwiskami każdego z gości czy dyplomy dla uczestników konkursu? Wybierz druk cyfrowy. Personalizacja w druku cyfrowym jest znacznie łatwiejsza i tańsza, ponieważ druk ten nie wykorzystuje fizycznych matryc. Jakiekolwiek zmiany w wydruku analogowym wymagają modyfikacji matrycy lub wykonania nowej, co jest czasochłonne, wymaga specjalistycznych narzędzi, a przez to jest bardzo kosztowne. Jeśli zaś zależy ci na powtarzalności wydruków i nie planujesz personalizować poszczególnych odbitek, wybierz druk analogowy.
Wysokość nakładu i opłacalność
Nakład, który planujesz trzeba mieć na uwadze wybierając między najpopularniejszymi technikami - drukiem cyfrowym i offsetowym. Druk offsetowy świetnie sprawdza się przy bardzo dużych nakładach, a więc przy drukowaniu gazet, czasopism, broszur, książek, kalendaży itp. ponieważ pozwala osiągnąć wysoką jakość tych wydruków stosunkowo niskim kosztem, przy wysokim poziomie mechanizacji, a więc bez potrzeby dużej ingerencji podczas procesu. Koszty druku cyfrowego znacznie wzrastają przy dużych nakładach, z drugiej strony druk offsetowy jest znacznie zbyt kosztowny dla małych nakładów. Dlatego druk cyfrowy jest bardziej odpowiedni do drukowania w niewielkim nakładzie.
Szybkość wydruku
To, która technologia druku pozwoli na szybsze uzyskanie odbitek jest ściśle związane z nakładem. W mniejszych nakładach druk cyfrowy jest znacznie szybszy, gdyż nie potrzebne jest przygotowanie matrycy. Jednak ze względu na stosunkowo niską wydajność drukarek cyfrowych i ograniczoną możliwość mechanizacji procesów w porównaniu np. z maszynami offsetowymi czy sitodrukowymi pozwalającymi na masową produkcję na halach, duże nakłady wydrukujemy szybciej metodą analogową.
Wytrzymałość druku
Jeśli zamawiasz druk materiałów promocyjnych dla swojej firmy, powinieneś lub powinnaś rozważyć trwałość druków. Druk analogowy zazwyczaj bije na głowę w tym względzie druk cyfrowy, gdyż tusze i tonery wykorzystywane w druku cyfrowym są bardziej podatne na blaknięcie czy rozmywanie. Przy produkcji Ważne jest także jaki rodzaj druku tradycyjnego wybrać. Jeśli przewidujesz drukowanie w dużym nakładzie na papierze, wybierz druk offsetowy. Jeśli zaś chcesz drukować np. firmowe koszulki czy torby albo inne gadżety, wybierz sitodruk, który zapewnia wytrzymały druk na zróżnicowanych powierzchniach.
Jakość wydruku
Obecne drukarki cyfrowe, zwłaszcza urządzenia atramentowe, pozwalają na osiągnięcie bardzo wysokiej jakości druku, z żywymi, dokładnie odwzorowanymi barwami i przejściami tonalnymi. Jednak druk tradycyjny ma przewagę, jeśli chcesz uzyskać efekty specjalne, takie jak wytłoczenia, perłowe wykończenie lub czasem przy oddawaniu subtelnych tekstur lub bardzo drobnych szczegółów.
Podsumowanie
Zarówno poszczególne metody druku tradycyjnego, jak i druk cyfrowy mają swoje wady i zalety i są odpowiednie w konkretnych sytuacjach. Odpowiednie dobranie techniki druku do Twojego projektu pozwoli Ci zoptymalizować koszty i czas oczekiwania na zlecenie oraz dotrzeć do klienta i wywrzeć najlepsze wrażenie wysokiej jakości, wytrzymałymi wydrukami.