Jakie inne funkcje poza drukowaniem mogą posiadać drukarki?

2022-12-21
Jakie inne funkcje poza drukowaniem mogą posiadać drukarki?

Na szczęście czasy kiedy jedyną funkcją naszych drukarek było drukowanie, dawno odeszły w zapomnienie. W obecnej chwili możesz wybrać urządzenie drukujące dostosowane dokładnie do twoich potrzeb. Niezależnie czy potrzebujesz kupić nową drukarkę do firmy z myślą o codziennych wydrukach mnóstwa dokumentów, czy do sporadycznego użytku w zaciszu domowym - z pewnością znajdziesz urządzenie spełniające Twoje wymagania.

Wybierając nową drukarkę warto zorientować się co oznaczają dane funkcje i wybrać te, które usprawnią Twoją współpracę z maszyną.

Funkcja skanowania i ksero - urządzenie wielofunkcyjne 

Połączenie 3 urządzeń w jednym to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić czas i przestrzeni roboczą w Twoim biurze lub domu. Drukujesz, skanujesz i kserujesz z wykorzystaniem jednego, niewielkiego urządzenia. Wybór drukarki wielofunkcyjnej 3w1 sprawdzi się zarówno w firmie, gdzie skanowane są i drukowane sterty dokumentów, jak i w domu, gdzie od czasu do czasu potrzebujesz przenieść plik z komputera na papier. 

Funkcja druku bezprzewodowego Wi-Fi, Bluetooth, NFC

Wybór drukarki wzbogaconej o funkcję druku bezprzewodowego Wi-Fi i Bluetooth i NFC nie jest koniecznością,  może jednak  w znacznym stopniu ułatwić nam pracę z urządzeniem.

Wystarczy, że w podłączysz się swoje urządzenie przenośne i drukarkę do tej samej sieci i za pomocą kilku kliknięć zlecisz wydruki, z każdego miejsca w domu, bez ruszania się z kanapy.

Jest to również wygodne rozwiązanie w biurach, dzięki łączności bezprzewodowej, z jednego urządzenia może korzystać kilka osób, bez potrzeby przepinania kabli lub wędrowania po pomieszczeniach.

Drukarka z Wi-Fi to także oszczędność miejsca, urządzenie nie musi stać obok komputera czy laptopa, możesz spokojnie umieścić je w całkiem innym pomieszczeniu i drukować wygodnie przez sieć. Takie rozwiązanie pomoże zaoszczędzić Ci cenne miejsce robocze na biurku i pozbyć się plątaniny kabli z blatu. 

Duplex

Duplex to funkcja automatycznego druku dwustronnego. Szczegóły działania funkcji duplex opisywaliśmy szerzej w artykule o drukowaniu dwustronnym.

Jeśli jednak nie chcesz zagłębiać się w szczegółowy opis, mamy dla Ciebie ekspresowe wyjaśnienie - funkcja dupleks przyda się jeśli potrzebujesz wydrukować dokument lub tekst itd. po obu stronach kartki, dzięki tej funkcji drukarka sama odpowiednio odwraca kartkę, zadrukowując w odpowiedni sposób obie strony. Dzięki funkcji duplex nie musisz główkować, nad tym, jak poprawnie odwrócić kartki i bawić się w ręczne przekładanie stron w podajniku. 

Podajnik ADF

Jest to dodatkowa funkcja, która swoich miłośników powinna odnaleźć w firmach skanujących lub kserujących sterty dokumentów czy tekstów. Podajnik ADF to automatyczny podajnik w urządzeniu wielofunkcyjnym. Wystarczy, że w podajniku ADF umieścisz plik dokumentów, które potrzebujesz szybko zeskanować lub skopiować i wciśniesz odpowiedni przycisk, a podajnik samodzielnie pobierze za Ciebie po jednej kartce ze stosu. Jego dokładne działanie opisywaliśmy w artykule -  Funkcja ADF w urządzeniu wielofunkcyjnym

Funkcja OCR

Funkcja OCR to optyczne rozpoznawanie znaków, czyli konwersja znaków w skanowanym dokumencie na tekst. Co to właściwie oznacza?

Jeśli skanujesz swoje teksty na standardowym urządzeniu, bez funkcji OCR, Twoje urządzenie stworzy plik z obrazem zeskanowanej kartki, to trochę tak jakbyś zrobił(ła) zdjęcie dokumentu. Co za tym idzie - tworząc normalny skan, nie masz możliwości łatwej edycji tekstu.

Jeśli jednak posiadasz urządzenie z funkcją OCR i wykonujesz skan, urządzenie samo rozpozna co jest tekstem na skanowanym arkuszu, tworząc z niego plik tekstowy, który będziesz mógł/mogła w prosty sposób zmieniać w podstawowym edytorze tekstu. 

Skanowanie do e-maila

Niektóre urządzenie wielofunkcyjne posiadają również możliwość wygodnego skanowania do wiadomości, e-mail. Wystarczy, że skanując dany arkusz, wciśniesz opcję skanowania do e-mail, a na ekranie komputera otworzy się program pocztowy, w którym powstanie nowa wiadomość z wszystkimi zeskanowanymi obrazami. 

Drukowanie z chmury 

Dzięki funkcji drukowania z chmury, możesz drukować zdalnie, z dowolnego miejsca za pomocą smartfona lub komputera.

Funkcja drukowania zdjęć

Na rynku pojawia się również wiele modeli drukarek przystosowanych do wydruku zdjęć.

Są to atramentowe urządzenia drukujące, umożliwiające wybranie automatycznych ustawień, dzięki którym możesz uzyskać wysoką jakość zdjęć drukowanych w domowym zaciszu. Masz również możliwość wykorzystania do druku bardziej różnorodnych rodzajów papieru - w tym papier fotograficzny. 

Funkcja drukowania na płytach CD/DVD

Niektóre modele drukarek atramentowych posiadają możliwość drukowania na płytach CD.

Pamiętaj, że do stworzenia nadruku na płycie nie możesz wykorzystać każdej drukarki atramentowej. Musisz posiadać urządzenie, które w swoich specyfikacjach posiada informację o możliwości druku na płycie CD. Drukarka z funkcją drukowania na płytach została wyposażona w podajnik, ze specjalnie wydzieloną przestrzenią, gdzie możesz umieścić płyty CD/DVD. Pamiętaj również, że musisz zaopatrzyć się w płyty CD/DVD przeznaczone do wydruków. 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixel